Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е да се промени скалата на жълт и оранжев код за горещини

| обновено на 10.07.24 в 10:09

Предупредителен жълт код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология. Предупреждението важи за територията на цялата страна. Според прогнозата на НИМХ днес отново ще е слънчево и горещо. След обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, но само на отделни места в Източна България и планинските райони ще превали и прегърми. 

Ще продължи да духа слаб, в източните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 34° и 39°, в Пловдив - около 38°.

В планините ще бъде слънчево, след обяд в масивите от Западна България ще има временни увеличения на облачността, но само на отделни места ще превали и прегърми. Ще духа умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 29°, на 2000 метра - около 22°.

Д- р Зорница Спасова, автор на платформата "Климатека", главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Министерството на здравеопазването и климатолог коментира  въздействието на изменението на климата върху човешкото здраве.
По думите й горещите вълни влияят вече и на хората, които не са от рисковите групи. 
Промените на климата изискват да се направи задълбочено изследване на това въздействие и да се промени скалата за предупредителните кодове за горещо време, така както вече направи Франция. Там оранжевият код се въвежда при 35 градусова прогноза, докато при нас все още е 34 градуса е за код жълто, 38 градуса за оранжев и 41 градуса за червен. 
Д-р Спасова акцентира е върху социалният аспект на климатичните промени и наличието на "лятно енергийни бедни", т. е хора, които не могат да си осигурят комфортна температура в жегите. Тема, която също трябва да е на дневен ред в държавата и да се разработят програми за тях по подобие на тези, по които се осигуряват климатици, заместващи твърдото гориво за отопление.
Интервюто можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57