Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават основание да се смята, че причината е стрес вследствие на пиротехнически изделия.
В новогодишната нощ не само в Копривщица е имало пиратки и заря. Малшанс за птиците е, че в момента стотици хиляди планински чинки зимуват в покрайнините на града. Затова там жертвите са най-много, обясняват в днешната си публикация от организацията. И уточняват, че сигнали и снимки за загинали птици, предимно пойни, има намерени и в други населени места. Според специалистите няма как птиците край Копривщица да са били отровени. Отхвърлена е и версията за птичи грип.
„Аутопсиите и цялата експертна дейност по установяване причината за смъртта на птиците е извършена от четирима ветеринарни лекари, трима от които имат над 10 годишен стаж в Спасителния център и опит в работата с диви животни“, посочват още от центъра. Оттам изразяват мнение, че не са против зарята, но че тя трябва да е организирана от специалисти, които да гарантират безопасността на всички.
Пред Радио Пловдив Добромир Добрев от Българското дружество за защита на птиците коментира, че е много е трудно да се определи честотата на подобни инциденти. В този смисъл е трудно да се посочи дали става дума за прецедент или пореден случай.
Той обясни, че пиротехниката предизвиква у птиците стрес, който води до смърт. Най- често това се случва около местата, където птиците нощуват. При опита им да отлетят силният шум и светлини влияят на хормоналната им активност и отделяне на хормоните на стреса.
Според природозащитника птиците, когато живеят в урбанизирани територии и гнездят там, имат свойството да привикват към шума, светлините, трафика. Сред тях са гларуси, гълъби. Те свикват с градския живот. Но в Копривщица чинките, които са избрали да презимуват там, попадат на място и нямат защита срещу шума и светлините. Най- вероятно това е събитие, на което са попаднали случайно. Те са отделили хормони в следствие на стрес фактора, който се е натрупал в тях, каза още Добромир Добрев.
Иво Инджев представя утре новата си книга "Остродумия" в столицата. А днес навършва 70 години и е събеседник в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден". Разговорът с него е не само за историите, включени в книгата, но и по актуалните политически теми. Книгата е с обем от над 600 страници, с твърди корици, на издателство "Сиела"...
Утрешното гласуване на втория вот на недоверие заради корупция към правителството „Желязков“ няма да успее, въпреки че ДПС-ДПС оттегли подкрепата си за управлението, коментира пред Радио Пловдив социологът от „Алфа Рисърч“ Павел Вълчев. Според него ДПС на Ахмед Доган е в трудна ситуация и няма силен ход, независимо дали подкрепя кабинета и има..
В програма "Точно днес" говорим за втория вот на недоверие към кабинета с политолога Любомир Стефанов , с него анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България". Политологът каза в началото, че този вот ще е неуспешен, въпреки последните турбуленции. " Изглежда, че у нас този инструмент..
В Бачковския манастир тече усилена подготовка за посрещане на поклонниците за Великден. На втория ден след Възкресението там се провежда най-старото литийно шествие у нас. Хиляди миряни от цялата страна и чужбина се включват в поклонническия път на чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. През годините миряните споделят, че..
В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Доналд Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор Цветослав Цачев ...