Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават основание да се смята, че причината е стрес вследствие на пиротехнически изделия.
В новогодишната нощ не само в Копривщица е имало пиратки и заря. Малшанс за птиците е, че в момента стотици хиляди планински чинки зимуват в покрайнините на града. Затова там жертвите са най-много, обясняват в днешната си публикация от организацията. И уточняват, че сигнали и снимки за загинали птици, предимно пойни, има намерени и в други населени места. Според специалистите няма как птиците край Копривщица да са били отровени. Отхвърлена е и версията за птичи грип.
„Аутопсиите и цялата експертна дейност по установяване причината за смъртта на птиците е извършена от четирима ветеринарни лекари, трима от които имат над 10 годишен стаж в Спасителния център и опит в работата с диви животни“, посочват още от центъра. Оттам изразяват мнение, че не са против зарята, но че тя трябва да е организирана от специалисти, които да гарантират безопасността на всички.
Пред Радио Пловдив Добромир Добрев от Българското дружество за защита на птиците коментира, че е много е трудно да се определи честотата на подобни инциденти. В този смисъл е трудно да се посочи дали става дума за прецедент или пореден случай.
Той обясни, че пиротехниката предизвиква у птиците стрес, който води до смърт. Най- често това се случва около местата, където птиците нощуват. При опита им да отлетят силният шум и светлини влияят на хормоналната им активност и отделяне на хормоните на стреса.
Според природозащитника птиците, когато живеят в урбанизирани територии и гнездят там, имат свойството да привикват към шума, светлините, трафика. Сред тях са гларуси, гълъби. Те свикват с градския живот. Но в Копривщица чинките, които са избрали да презимуват там, попадат на място и нямат защита срещу шума и светлините. Най- вероятно това е събитие, на което са попаднали случайно. Те са отделили хормони в следствие на стрес фактора, който се е натрупал в тях, каза още Добромир Добрев.
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..