Масовото измиране на риба в яз. "Пясъчник" и ниското ниво на водата коментира в предаването "Точно днес" директорът на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов.
По време на срещата при областния управител преди дни той уточни, че обемът на водата е 2,5 пъти по-малко в сравнение със същия период на миналата година.
"Направихме няколко проверки, взехме и 2 проби от водата. Рибата в язовира измира вследствие на ниските нива на водата и високите температури, както и на образувалия се интензивен цъфтеж на водорасли във водоема, което намалява кислорода, особено през нощта", обясни директорът на пловдивската "Басейнова дирекция".
Допреди 10-12 години е имало помпи, които са вдигали нивото на водата от напоителния канал край Лесичово. Сега обаче постъпват води само от река Калаващица, което не е достатъчно, за да се възстанови обемът на язовира, който се ползва за напояване.
"Положително е, че не измират риби като толстолоб и каракуда, които са масови. Решението е, че да се задържи обемът на язовира да не пада под 10 млн. кубични метра, а той сега е около 16,5 млн. куб.м. "Напоителни системи" наистина правят всичко този язовир да се ползва само когато не им достигат води от напоителния канал", смята Узунов.
По думите му метеорологичните условия - суша и високи температури, са основната причина за проблема.
На територията на Пловдивска област освен яз. "Пясъчник" и язовир "Домлян" е под 50 % от обема си. На територията, обслужвана от дирекцията, има още 3 други язовира с намален обем, в рамките от 32 до 45 %, но те се ползват за напояване и производство на електроенергия. Това са "Копринка", "Жребчево" и "Тополница", посочи Узунов.
Той коментира и пресъхването на река Стряма край Трилистник. "Наистина има нерегламентирано отбиване на водата, но не само то е причина за пресъхването. Водата изчезва буквално в началото на селото и после тече само като вада. Явно заради поливането на дворовете, но не сме установили нарушители", каза той.
Цялото интервю на Яница Марова с директора на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов е в прикачения файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..