Сдружението ще отбележи 25 години високопланински почиствания, със специална акция в национален парк „Рила“, хижа „Чакър войвода" и хижа „Мусала". Събитието е от 21 до 25 август. Всеки, който пожелае може да се включи като доброволец. Сдружение „За Земята” осигурява места за свободно къмпингуване, вегетарианска храна, работни ръкавици и чували за боклук.
Повече за програмата може да видите във фейсбук страницата на събитието и сайта на сдружение „За Земята“. Ако искате да спите в хижите, възможно най-скоро резервирайте място, като се обадите директно на хижарите. Организаторите на почистването не осигуряват този тип нощувки. В случай, че искате да се включите активно в кампанията, може да станете доброволец в организацията - закупуване и доставка на продукти, разпространяване на информация преди и след събитието, подготовка на информационни материали, подкрепа за транспорта. Може да участвате и със снимков и видео материал, както и да помагате в готвенето.
Активното участие в почистването изисква и предварителна регистрация, която също може да откриете във фейсбук страницата на събитието. Може да се запишете и в таблицата за споделено пътуване.
„Качваме се на 21 август в национален парк „Рила“. Започваме от хижа „Чакър войвода“. Там ще бъдем две нощувки и после още две нощувки на хижа „Мусала“. Идеята е да се съберем повече доброволци и да почистим района, като за съжаление вече сме набелязали места, които имат нужда от почистване. Досега, около седем пъти сме били в Рила. Тази година повтаряме тези хижи, но пък мислим, че на хижа „Чакър войвода“ има какво да доизчистим. Хижа „Мусала“ е хижата при най-високия връх в България, много хора я посещават и смятаме, че там има замърсяване от туризма. Правим палатковите лагери около хижите и тази година, със сигурност, няма да палим огън дори и на местата, на които е разрешено, заради температурите и цялата ситуация в страната, с пожарите. Най-важното нещо, което искаме да вкараме като дух в това почистване е, че ние сме отговорни към природата. Не само, че не я замърсяваме, не само, че я чистим, но и за всичко останало.
Почистването започва сутрин по-рано след закуска. Някои от доброволците тръгват на по-дълги преходи, т.нар. лъчове, защото смятаме, че и на други съседни места може да има замърсяване. Ако е много горещо на обяд правим почивка и продължаваме. Често се случва да разравяме стари сметища, тъй като в едни други времена, на хижарите им е било казвано да заравят отпадъците около хижите. Приканваме всеки, който иска да се включи като доброволец, да си носи бутилка за вода, канче или друга посуда, за да няма прибори за еднократна употреба. Сами себе си да възпитаваме. Много обичаме и края на работния ден, преди вечеря, за да се съберем на поляната пред хижата и да дискутираме някоя важна, за нас, тема. Понякога я избираме предварително, понякога тя просто си идва сама. Винаги каним и хора от дирекцията на парка да се включат, да ни разказват за тяхната работа, предизвикателствата и как ние можем да помогнем? Каним и хижарите, и изслушваме и тяхното мнение“, разказва Данита Заричинова, от сдружение „За Земята“.
Eкипът на Сдружението е на линия за допълнителни въпроси. Следващата им голяма цел е, след началото на учебната година, да имат възможност да посетят повече училища в страната, за да запознаят учениците с филма „Из Чисти планини“, който разказва историята на почистванията. Как всеки един от нас може да е по-отговорен към природата и да я уважава повече?
Данита Заричинова е гост в предаването „Вход свободен“
Чуйте още, в прикачения файл.
Въпреки че има известен дебат относно това дали следобедния сън е от полза за всички, изследванията показват, че дрямката може да повиши поне когнитивното представяне на някои хора в краткосрочен план. Коментарът по темата е от д-р Тодор Георгиев, лекар с дългогодишен опит в сферата на съня и асистент към катедра Патофизиология към МУ Пловдив...
Руните са древна азбука използвана от германските народи, най-вече в Скандинавия и на Британските острови. За произхода на руните скандинавската митология разказва, че бог Один ги получил след като слязъл по дървото на живота Игдрасил и се принесъл в жертва. Най-ранните рунически надписи датират от 160 година от новата ера, според различни..
Психотерапевтът д-р Владимир Пожарашки представи наскоро книгата си "Изгубената богиня“. Неговият труд е задълбочен анализ на съвременното общество, което е загубило своя баланс. Причина за това е заличаването на основния женски архетип, който символизира мъдростта, любовта и хармонията. А това става на фона на екслацията на агресия, алчност и..
„Зад всяко внуче, което вярва в себе си, стои една баба, която първа вярва.“ :) Заставаме абсолютно зад тези думи, защото сме на мнение, че ролята на бабата в живота на всяко дете е много специална! Какво казва науката по този въпрос, навръх Бабинден попитахме психологът и психотерапевт Теменужка Решовска. По думите й, б абата има..
Поезията и прозата са част от живота на Христо Банов, още от ученическите му години. Първите си стъпки в поезията прави в началното училище в Сливен, където става част от литературен клуб „П. К. Яворов”. През 1998 година е издадена стихосбирката „За да няма болка в очите на врабчетата”, в която участва със свои детски стихове. Във времето,..