"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се възползва във всеки един момент". Това заяви политологът и преподавател в СУ "Климент Охридски" д-р Теодора Йовчева.
По думите й, докато Румен Радев преди време е демонстрирал неохотата си, с която е трябвало да посочи възможните варианти за служебен премиер и че неговата роля за задвижване на процедури е минимална, сега ситуацията е напълно контрастна.
"Той показва, че промените в Конституцията не го задължават да бъде просто гумен печат, а поставя въпроса "а сега накъде?". По този начин демонтрира пропуските в основния закон.Най-големият проблем, който се постави тези дни е, че се делигитимира системата, която и без това е на много ниско ниво. Това дава аргументи в полза на говорители и политици, които говорят за смяна на модела и имат по-различни виждания за държавното управление".
Йовчева се позова на социологическо проучване, което сочи, че българите не одобряват партиите, но пък силно одобряват демокрацията като форма на управление.
"...И не е сигурно, че ако това изследване се направи сега, ще се потвърди".
Призивите за оставка на Делян Пеевски от страна на Бойко Борисов могат да бъдат прочетени като по-видимо дистанциране от Делян Пеевски.
"Имаше достатъчно обвинения в годините за близост като цяло между ДПС и ГЕРБ и лично между двамата лидери на партиите и е възможно този ход да цели дистанциране и опровергаване на тези твърдения".
Ние обаче не знаем коя може да бъде печелившата партия в тази ситуация, подчерта Йовчева.
"Възможността за нови субекти да навлязат в политическия живот с различен успех е много отворена. Той няма да бъде от типа на като успеха на НДСВ или ГЕРБ, които имаха почти самостоятелно мнозинство, но може да бъде от типа на потенциала на "Продължаваме промяната".
Според д-р Теодора Йовчева, поляризацията на партийната система в момента е на най-високи нива. Все повече избиратели пускат гласа си за т.н. антисистемни партии. Те може да не са радикални като "Възраждане", но може да са такива като "Величие", "Меч" и др.
"Гражданите са вече по-склонни да гласуват доверие на играчи срещу системата. А това означава, че всякакъв играч от рода на Фарадж или Льо Пен има възможност да катализира успех. А фрагментацията означава, че вотът се пръска между все повече партии".
Д-р Йовчева изрази надежда да бъдат изяснени спорните моменти в Конституцията. "За мен беше голям пропуск това, че при промяната й не се промениха сроковете за съставяне на Правителство, защото се видя, че в България трудно се съставя Правителство и можеше едноседмичните срокове да бъдат удължени и да се даде повече време за преговори".
Интервю - звуковия файл:
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..