Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законът, засягащ ЛГБТ-теми, е репресивен и ще бъде отменен

"От гледна точка на който и да е човек с нормална интелигентност и психично здраве, този закон е меко казано  глупав. В него има куп противоречия и определя една чисто дискриминационна практика, която веднага заинтересува Европейската комисия, защото засяга правата по отношение на пол". Това заяви психологът Иван Игов.

Като аргумент, той подчерта факта, че в т. 3 от Закона на предучилищното и училищното образование, с които се забранява обсъждането на ЛГБТ теми в училище, "по всякакъв начин се забранява пряко, косвено популяризиране на идеи свързани със сексуална ориентация или определяне на полова идентичност различна от биологичната".

"Човек, който малко е учил биология и генетика,  би попитал коя е идентичността, различна от биологическата. Всички знаем, че освен  XX  и XY, понякога съществуват и други варианти, като например XXY - това, което още древните са наричали хермафродит и са го обожествявали, защото са го смятали за дете на  дете на Хермес и Афродита.  Това "биологично" ли е или "не е биологично, т.е можем ли да говорим за него или не трябва?! Пълна глупост".

Игов припомни, че още преди 20 години е написал Държавните стандарти за обучение по психолохия в средното училище, които за съжаление, психолозите не преподават, и че там има цяла тема "Психология на човешкия пол", в която се обяснява, че има четири нива на човешкия пол, на които се случват различни неща. Дори привличането на мъже от мъже и на жени от жени се появява не след раждането и не като резултат от идеология и пропаганда, а са свързани с хормонални и други различия, които карат хората да имат определени действия.

"И ако депутатите не знаят,  хомосексуално поведение съществува и при животните. Какво ще обясните на детето, че не можете да говорите за това, защото е забранено от училище ли?! Освен това  депутатите определиха пропагандата като "даване на информация". И ако ти дадеш вярната информация, тя попада под ударите на закона".

Игов бе категоричен, че Законът влияе много силно на децата. Една от най-съществените причини момчета на около 14 години да прибягват до суицидни действия е, че някои от тях започват да осъзнават своята полова идентичност и да разбират, че харесват повече момчета, отколкото момичета /това се случва при  окол 7% от мъжете и около 10% от жените/, "и ...ако родителите ти не могат да приемат това и да ти помогнат,  кой да свърши тази работа? Училището е създадено не само да обучава, но и да подпомага на децата."

По думите на психолога, България е на първо място по самоубийства при момчетата по данни на СЗО, като сред основните причини са агресията и тормозът в училище, както и тази, че децата се сблъскват със собствената си сексуалност, не могат да я приемат, търпят насмешки и посягат на живота си.

"Честно казано, вепутатите, които натиснаха копчетата, за да приемат този закон, нека погледнат ръцете си - по тях има кръв".

Заради стигмата на неразбирането, тези деца са принудени на живеят в среда, която не ги приема, включително и родителите. Много рядко те споделят усещанията си.

Игов е категоричен, че  ако всичко бъде поднесено по нормален начин, децата ще го разберат.

"Наблюденията ми показват, че хората стават по-репресивни, когато не са наясно със себе си. Законът е репресивен и дискриминативен и приет от хора, които не са наясно със собствената си сексуалност. Забележете, че за съжаление хората от Светия Синод още първите часове подкрепиха този закон с въодушевление. Трябва ли да казваме, че всички в Св.Синод имат монашески сан и да си помислим какво се случва в манастирите..." 

Психологът Иван Игов е убеден, че поправките в закона ще бъдат променени, защото противоречат на Европейската конвенция за правата, но изрази надежда, че ще бъде направено нужното за сексуалното образование в страната, защото в противен случай проблемите ще станат много повече и по-неразрешими.

Интервю - звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01