Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изход от кризата трябва да се търси във всички посоки

"Няма никакво значение кой е министър на вътрешните работи, ако той е излъчван от определени политически фигури или фигури, стоящи зад конкретни политици. Няма значение дали ще се казва Калин Стоянов или Стоян Калинов, а каква политика води. И ако този нов човек води старата политика да се толерират купувачи на гласове, мрежи, които контролират вот и да се правят опити за натиск върху членове на СИК или да не се знае какво се случва с чувалите с бюлетини, няма да има промяна нито в политиките на съответните правителства, нито в нагласите на хората да не желаят да се явяват на низбори". Това подчерта политологът Георги Киряков.

По думите му, служебните правителства трябва да продължават политиките водени от редовните кабинети.  "Ако примерно обаче след ляво редовно правителство има настроения за десен служебен кабинет, то тогава как ще следва то политиката  в областта на финансите или на социалната политика?!"

Служебните кабинети не трябва да имат идеологическа насоченост и трябва да осигуряват честността на изборите.

Сега за пореден път се води спор между политиците от основните партии дали ще бъдат или няма да бъдат честни поредните тизбори. Това се ползва като част от предизборната кампания и начин да се убедят избирателите, че само ако гласуват за тях, изборите ще бъдат честни.

"Това не е така. Служебният кабинет има големи правомощия, почти същите като в редовен кабинет, когато сме в условията на криза. Служебните кабинети трябва да действат като редовните, но да не накланят везните в една или друга посока в полза на един или друг политически субект или лидер, както се получава сега с Калин Стоянов".

Изходът от кризата трябва да бъде търсен във всички посоки. България има нужда от управление, от МС. България има нужда от избори, независимо колко поред ще бъдат, защото очевидно засега няма разрешаване на спора кой да поеме управлението. Това се решава на избори, бе категоричен политологът.

"Вероятно политическите елити сега си представят демокрацията по особен начин, като упражняване на контрол върху избиратели, групи, икономически субекти и затова не успяват да вдъхновят по-голямата част от избирателите, които бяхат от политическия процес, заради тази нелепа представа на политическите елити за функционирането на демокрацията."

У хората се вижда отчаяние и това е отражение, че има все по-малко избиратели на терена на изборите и се очаква те да бъдат сега и още по-малко.

Обединение вляво е необходимо, но енергията за него е само в главите на някои хора, защото са стари лица, заяви по повод възможното обединение на левите формации за общо явяване на избори.

Окопната война в ДПС няма да приключи до предстоящите избори и ще се отиде до ситуацията двете лица - Делян Певевски и Ахмед Доган да бъдат противопоставени като сили. "Вероятно предимство ще имат хората около Ахмед Доган, поради етническия характер на ДПС досега. Но пък от другата страна, има много сериозен корпоративен вот, който може да генерира сериозно политическо представителство".

Георги Киряков бе категоричен, че от особена важност в новия състав на Служебния кабинет ще бъдат министрите на вътрешните работи и на електронното управление, поради гласуването с машини в изборния ден.

Интервюто - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59

Между 4 и 6% от населението е засегнато от редки болести

Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..

публикувано на 13.09.24 в 10:04

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44

Промените при шофьорския изпит няма да намалят катастрофите

Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..

публикувано на 12.09.24 в 10:29