Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Музика без граници" с творци от България, Австрия и Турция

| обновено на 30.08.24 в 09:02

Концертна изява „Музика без граници“ ще се състои тази вечер в галерия „Димитър Георгиев“ в Пловдив. 

Ще свирят музикантите Мария Рамълчанова Иванов – цигулка и Мартин Иванов – пиано, като свои включвания ще имат и други музиканти от България, Австрия и Турция. Изпълнителите обещават „виенски привкус“ за публиката.

Инициатор на проекта е цигуларката Мария Рамълчанова Иванов, която от 13 години живее и твори във Виена.  На три-годишна възраст е първият й досег с пианото, а година по-късно започва да свири и на цигулка при Гаро Балтаян. 

Мария учи музика в Националнота училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" в град Пловдив в класа по цигулка на Дарина Данкова. 

През 2007 година тя става редовен студент в класа по цигулка на професор Марио Хосен в Нов Български Университет, София. През  2010 година  печели пълна стипендия по програма "Еразъм" за специализация в Унивеситета за музика и сценично изкуство, Виена, където нейн професор е Михаел Фришеншлагер. 


Във Виена заедно със своя съпруг пианиста Мартин Иванов създават Асоцияция "Амадеусите", която е организатор на концерта в Пловдив. Този формат се прави за първи път у нас, споделя Мария  и разказва, че част от участниците в концерта са завършили музика, никога не са преставяли да свирят, но професионално саизбрали друг път на развитие. 

"Подарете си един незабравим музикален момент от интернационалния състав на "Музика без граници". Насладете се на виенски привкус от изпълнителите, както и на романтична атмосфера от произведенията в програмата. Интернационален проект с участници от Австрия, България и Турция, в който професионализма се обединява с обществото се срещат в една уникална фомра наречена" Музика без граници",  споделя за програма "Точно днес" Мария.

В програмата са включени произведения на Панчо Владигеров, Бах, Верси, Йохан Щраус и Шостакович.


Интервюто с Мария Рамълчанова Иванов е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 16 - 22 ноември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 16.11. 2024 бяха представени следните заглавия Рубрика „Напълно непознати“ О. Хенри. Най-хубавите разкази на  О. Хенри.  240 стр., ок. 4А Пергамент Прес, 2024. Херман Хесе. Сидхарта. 6-то изд., 176 стр., тв. к. ок. 5А, Фама +, 2024. Мишел Турние. Горски цар.2-ро изд.,  420 стр.,..

обновено на 19.11.24 в 10:06

"Да откриеш Сицилия" с акварели на Михаела Иванова

"Да откриеш Сицилия" е названието на изложбата – акварел на художничката Михаела Иванова в Галерия „Дяков“. Авторката е родена в Пловдив, завършила е факултета по изобразителни изкуства във ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“, специалност Живопис. Има повече от 10 самостоятелни изложби в Пловдив, Пазарджик, София, в Мюнхен, Германия и множество участия..

публикувано на 19.11.24 в 07:08

Проф. Боян Биолчев представя новата си книга в Пловдив

Среща разговор с проф. Боян Биолчев  и представяне на книгата "Сценарият като литература или обратното" ще се състои в Литературен салон "Spirt & spirit" в "Петното на Роршах". Книгата съдържа текстоветев "Чума", "Холтер 87", "Похищението", "Краят на света", а модератор е Александър Секулов. Проф. Биолчев  е преводач, сценарист..

публикувано на 19.11.24 в 06:59

Пловдивските художници рисуват града като свой дом

Тематична обща изложба „Пловдив – нашият дом“ открива Дружеството на пловдивските художници в Галерията на бул. „Цар Борис III Обединител" 153.  На 27 октомври се  навършва една година, откакто тази галерия бе открита. „Мястото, в което пребивава човек, оформя и въздейства върху неговата чувствителност, мироглед, отношения, а думата „дом“ и..

публикувано на 18.11.24 в 15:47
Първа награда - стипендия на МК -Християн Симанов, НХГ

Обявиха резултатите от конкурса "Плакат - Костадин Отонов"

Гласуването за плакатите, участващи в седмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“ , се проведе на 14 и 15 ноември 2024 г. чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерството на културата на Република България. Темата за 2024 г. е „ Всеобща..

публикувано на 18.11.24 в 11:38