"Имайки предвид, че това беше област в ресора и на последните двама български комисари, това беше най-естественият избор. Обикновено винаги титулярът наследява своя ресор, макар и да има и изключения, а ако се сменя, се търси да се запази същият ресор. Сега се вижда приемственост и не трябва да се търсят знаци в ресора". Това заяви политологът и бивш евродепутат Светослав Малинов по повод ресора "Стартъпи, изследователска дейност и иновации", който Урсула фон дер Лайен обяви за българския еврокомисар Екатерина Захариева.
По думите му, ние никога не сме имали шансове за ресори, които са вече покрити от други държави. Не сме имали шансове и за някои от ключовите ресори с по-голяма политическа тежест. За тях договарянето започва много отдавна.
"За държава, която се е включила късно и е изпратила със закъснение своите кандидати, получаваме добър ресор."
Проф. Малинов подчерта още, че е напълно погрешно усещането, че "тези неща зависят от волята на човека, който ги оглавява".
"От Балтийските държави ще има покрит един много важен ресор за външната политика. Не си мислете, че поплитиките ще се осъществяват с доминирането на съответната личност - това са тежки процедури. Европейските функционери рработят за целия ЕС и идеята кой какво може да направи за своята държава, звучи малко странно в този контекст.
Разбира се, парите са европейски. Те не са на националните държави. Много малък допир би могъл да има един еврокомисар пряко със своята държава. Правилата държат той да има дистанция."
Проф. Малинов припомни, че през Кристалина Георгиева България е получила най-високата възможна позиция за български еврокомисар - отговорник по финансовите въпроси, въпреки че тогава страната ни е била сред най-новите приети членки на ЕС.
"Можем обаче да обърнем логиката така, като качем, че България има репутация на държава, която е напреднала в новите технологии и постиженията на някои наши фирми в това отношение са добре известни, може би затова ни се дава. Това е ресор, който позволява България да бъде видима и интересна, стига този еврокомисар да има необходимите качества
В тази връзка мен ме притеснява това, че Екатерина Захариева, която няма биографията на човек близък до тези среди, трябва да навлезе бързо и сериозно в сектора. Това не означава, че няма да се справи, ноима разлика между човек, който се е занимавал с правосъдие и външна политика и човек, който не се е занимавал с тотва и трябва да се справи. Нашият случай е такъв Сега предстои тежко изслушване и в това има риск."
Проф. Малинов коментира още, че голямата теза на предстоящите извънредни избори е разделението в ДПС и сподели притеснението си, че структури на ДПС могат да влязат в конфликт преди и по време на вота и ДПС да стане източник за тежко напрежение и конфликти, което не се е случвало досега.
"Големият проблем е разделението на ДПС да премине мирно и доколкото е възможно, с вътрешните си драми и да затихне, а не с напрежение, което може да обхване цели региони".
Интервю - звуковия файл:
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..