27 дни ни делят до поредните извънредни парламентарни избори в България. Има ли условия за прозрачен вот и какви са опасенията, свързани с подготовката?
„ЦИК и другите институции, които се ангажирани с провеждането им вече знаят какво да вършат и всички процеси, които трябва да се случат до 27-ми октомври, се надяваме, че ще бъдат направени по начин, който да гарантира честността на изборите. Визирам най-вече процеса по удостоверяване на съотвествието на машините за гласуване. Той трябва да започне тази седмица и да завърши преди изборния ден. На последните местни избори миналата година имаше проблеми с този процес. Надяваме се, че институциите са си научили уроците, за да не се стигне до пореден провал на машинното гласуване“, каза Цветелина Пенева, член на Обществения съвет към ЦИК.
Тя подчерта, че е много важно и обучението на членовете на СИК от Районните избирателни комисии, което да не бъде формално, а реално.
Цветелина Пенева беше категорична, че честността на вота зависи от упражняването на правото за гласуване от българските граждани.
„Идеята е ние, като граждани, да отидем да упражним правото си на глас и този глас да бъде отчетен правилно. Това е простичко нещо, което може да бъде свършено добре, ако всички въвлечени в процеса се отнесат сериозно и отговорно към него. Не подкрепям това непрекъснато нагнетяване на разговорите за компрометиран, купен вот, това още повече уронва доверието на гражданите. Нека подчертаем още веднъж дебело – всички анализи на експертите и специалисти показват, че корпоративният или купеният, се разпростира до 150 000, 200 000 максимум. При една добра избирателна активност, процентът на корпоративен и купеният вот е минимален и той не може да промени изборните резултати. Трябва да разберем, че като граждани, трябва да упражняваме правото си на гласуване. И затова призоваваме от Обществения съвет към ЦИК“, заяви Цветелина Пенева, член на Обществения съвет към ЦИК.
Цялото интервю с Цветелина Пенева можете да чуете в звуковия файл.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..