Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петното е върху цялата гилдия и цапа достойнството ѝ

Снимка: БГНЕС

Петното е върху всички, категоричен е бившият министър на културата Вежди Рашидов, коментирайки скандала с театрите и схемата за фиктивни назначения и източване на средства в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив. 

"Тъжно и обидно е. Тъжно е, че това петно е върху цялата гилдия и цапа достойноството ѝ, а обидното е, че е точно в сферата на културата и изкуството. Хора, които винаги са били част от опозицията, те са допуснали това", коментира Рашидов.

Той посочи, че и преди е имало схеми и са се правили опити да се вземат пари от държавата и добави, че когато е било решено да се направят реформи в тази сфера, са били съкратени директорите на няколко театъра. Тогава са били въведени и делегираните бюджети на културните институции. 

Според него директорът на културна институция трябва да е морален и етичен човек. По думите на Рашидов в момента няма закон, който да ограничи възможността, ако един спектакъл има по три минути масовка с по 50 човека, които трябва да са като фон, директорът да ги назначи на трудови договори и това е пропуск на законодателните органи и парламента. Защото те участват по три минути, но представлението се играе по няколко пъти в месеца. 

"Аз бих ги назначил на хонорар, но това не се прави. Директорът трябва да поеме отговорността си какво прави и как го прави", подчерта той. 

За схемата, заради която бяха арестувани директорите на разградския и смолянския театри, бившият министър на културата посочи, че едва ли се знае само от пет театъра. "Няма за какво да си заравяме главите в пясъка. Тя е удобна, тази схема, затова и се прави", коментира Вежди Рашидов.

Според него министърът на културата не може да пречи на творческата дейност. Ако законът има пропуски и не ограничава, за това са виновни от парламента до самия театър. 

"При мен нямаше такива неща. Въпросът е в сериозния контрол", каза Рашидов. 

Той не се нае да каже кои театри са замесени още, но допълни, че сферата на културата трябва да пази чистотата в себе си. 

Чуйте още в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34

Новият папа ще продължи делото на папа Франциск

Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..

публикувано на 09.05.25 в 16:37
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06