В програма "Точно днес" говорим по темата за кампания, насочена към превенция: октомври - месецът за борба с рака на гърдата.
Ракът на гърдата е на първо място по заболеваемост от онкологични болести при жените, но именно млечната жлеза е органът, при който туморът може да бъде открит още в самото начало на появата му. Лекарите отбелязват, че ранното диагностициране определя и излекуването му.
От УМБАЛ "Свети Георги" ще организират прегледи за ранно диагностициране на заболяването. В Пазарджик за 23-ти път също имат редица събития за засилване на вниманието към борбата с рака на гърдата.
Повече от разговора с Евгения Александрова, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. Александрова заяви, че е много важно ранното откриване на този вид онкологично заболяване.
"Съвременната жена трябва да сложи една червена точка за значението на ранната диагностика, достатъчно рисков фактор е да си жена.", посочи Александрова. Тя посъветва още един път, да се мисли за нещата преди да са се случили.
Дълги години у нас липсва национална скринингова програма на раковите заболявания, посочи още Александрова. Тя каза, че от февруари 2023 година вече има приет Национален план за борба с рака, задължение на правителството е да го реализира.
"Важно е Касата да увеличи размера на заплащаните цени за перуките и гръдните епитези, нужни за болните от рак на гърдата, сега те са на изключително ниско ниво, спрямо инфлацията през последните 10 години.", посочи Евгения Александрова. Тя и екипът, с който работи организират работна среща на 10 октомври 2024 година по темата.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...