Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучението по математика трябва да се засили

Веселина Карапеева
Снимка: Даниела Добрева, Радио Пловдив

Ще се стигне ли до увeличение на броя на децата, които се приемат в математическите гимназии, за което настояват водещи математици у нас? Веселина Карапеева, директор на пловдивската Математическа гимназия „Академик Кирил Попов“ заяви, че подкрепя идеята да се дава шанс на децата да изучават профилирано и засилено предметите, към които имат афинитет. 

"На национално ниво трябва да има някакво решение, за да няма ощетени деца. Съгласно действащите нормативни уредби тези 2%, заложени в наредбата, в големите областни градове водят до неудобство, защото създават бариера за определн брой деца. В малките областни градове обаче колегите имат проблем с това да си реализират приема. Т.е. там учениците, които желаят да изучават математика в математическа или природоматематическа гимназия не е достатъчен", коментира Карапеева. 

Според нея за област Пловдив по наредба математическата гимназия има право на 3 или 4 паралелки прием на пети клас. Но в училището има свиване на броя паралелки не само за пети, но и за осми клас, тъй като гимназията споделя сградата, в която се помещава, с друго училище. Затова учениците учат на двусменен режим. 

По думите на Карапеева за всяка учебна година броят на желаещите деца също е различен и в двете възрастови групи. 

"Специално за тази година кандидатите за пети клас бяха 150, ние сме реализирали две паралелки с общо 52 деца. Трябва да има и конкуренция. Няма как да приемем всички деца, които желаят да изучават математика, още повече, че в пети клас децата се сблъскват със средно 8-9 часа изучаване на математика, като добавим и допълнителните часове, свързани с интензивно изучаване на предмета. Т.е., ако се увеличи приемът, може да се снижи качеството. Тенденцията по принцип е, когато приемаме децата от 5 клас, да си ги задържим доколкото е възможно и след 7 клас, макар че те кандидатстват наравно с останалите и не ползват привилегии", посочи директорът на гимназията.

Тя е категорична, че трябва да има кардинална промяна в учебните планове и програми на училищата, които изучават интензивно математика, а и в самата нормативна уредба. Според нея обучението по математика трябва да се засили още в първи клас, най-малко с още 1 час, защото в момента тя се изучава три часа седмично и тези часове не са достатъчни за упражнения. 

Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трети сезон на EX ANTE тръгва по Радио Пловдив от 3 ноември

От 3 ноември по Радио Пловдив стартира трети сезон на ЕХ АНТЕ с икономиста Георги Стоев. „Отново на фокус ще е икономическото и критичното мислене. Този път малко повече акцентирам върху това как родителите и учителите могат да помагат на децата да прилагат икономическо мислене в училище, а и в живота. Това е важно, тъй като живеем в..

публикувано на 11.10.24 в 10:23
Огнян Димов

Тревожностите се засилват през последните десет години

В Деня на психичното здраве в програма "Ден след ден" говорим за тревожността с психоаналитика и психотерапевт д-р Огнян Димов . Той е член на Европейската асоциация на психоаналитиците, автор на две книги.  Д-р Димов каза, че тревогите на делника са най-често за илюзорни и замаскирани ситуации, провокирани от битовата част на ежедневието ни...

обновено на 10.10.24 в 16:44

Някои автобусни линии в Пловдив почти ги няма

Няма никаква опасност Пловдив да остане без градски транспорт. Всичко е под контрол.  Гражданите няма да усетят тези наши маневри тук . Това заяви пред Радио Пловдив заместник-кметът по обществения ред  Ангел Славов , който отговаря и за транспорта. Коментирайки решението на  Община Пловдив да прекрати договора си с превозвачите от..

публикувано на 10.10.24 в 16:15

Продуктите от микроферми трябва по- лесно да стигат до пазара

Работна кръгла маса на тема „Предизвикателства пред семейното фермерство и развитието на селските райони в България ” ще се състои днес в Пловдив.  В Аграрния университет фондация „Земята - източник на доходи“ - Пловдив, организира дискусия за състоянието на дребния бизнес в селските райони. Осбсъждат се и възможности за неговата подкрепа, както..

публикувано на 10.10.24 в 11:49

Раздутите разходи ще доведат държавата до фалит

Прогнозата, че така както се кани да харчи, държавата върви към фалит,  е на социолога Кънчо Стойчев, който е и зам.- председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Работодателската организация апелира към повече фискална дисциплина и се обяви срещу увеличаване на заплатите в публичния сектор и пенсиите. Според Кънчо Стойчев..

публикувано на 10.10.24 в 10:35