Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-висока МРЗ не означава уволнения, а по-малко инвестиции

Снимка: БГНЕС

Рязкото вдигане на минималната заплата може да окаже и невидим ефект. Често ефектът от това не е автоматично уволнение на хора, както се спекулира. Сериозното вдигане на минималното възнаграждение води до липсата на нови инвестиции, които биха дошли заради евтината работна ръка. Това коментира Петър Ганев от Института за пазарна икономика по повод спора между работодатели и синдикати за размера на минималната заплата, която от догодина трябва да стане 1077 лв.

Той подчерта, че е важно да се изработи нов механизъм за формирането й, но той да влезе в сила от 2026 г. и да получи широко обществено обсъждане.

Според Ганев този механизъм може да е комбинация от различни индикатори по примера на швейцарското правило, което е комбинация инфлацията и осигурителния доход.

„Минималната заплата може да е в комбинация с производителността или пък между инфлацията и разходите на живот. Възможно е да е свързана и с медиалната заплата.

Важно е да има някакъв секторен елемент, за да може все пак да не притискаме твърде много определени сфери, в които може би отнема повече време за наваксване. Такива са например туризмът, селското стопанство и строителството“, подчерта Ганев. По думите му прилагане на различни минимални заплати в отделните региони на страната би било трудно.

 Подчерта, че такива нива на ръст на най-ниските възнаграждения както сега сме имали и назад в годините. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вторият ешелон на МОСВ е сред виновните за контрола на въздуха

Системата за измерване на въздуха в България е опетнена, злепоставена, изложена, развалена, орезилена, ... каквито са българските значения на чуждицата „компрометирана“ – и не отчита коректно замърсяването. А тя е такава в резултат от умишлени действия на органи от Министерството на околната среда и водите и на Изпълнителната агенция по околна..

публикувано на 14.10.24 в 17:17

Превозвачът Петко Ангелов ще съди "Хеброс бус" и "Автотранс"

Превозвачът Петко Ангелов, който държи над 50% от линиите в градския транспорт, заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че е най-потърпевшият от прекратяването на договорите на превозвачите по 13 линии от градския транспорт.  "О ще от 2016 година първия договор имаме, че трябва да  се работи на километър, когато влезе системата "Индра"...

публикувано на 14.10.24 в 16:24

Ако не се овладеят държавните разходи, идва ликвидна криза

В Бюджет-2025 се очертава дупка от около 18 милиарда лева. Икономистът Кузман Илиев бе сред експертите, които предупреждаваха за риска от увеличаващия се дефицит. Според него налице е политически проблем, защото поредица от правителства с къс хоризонт увеличаваха разходи, вдигайки доходи на редица групи. Разходите са високи и растат и са много..

публикувано на 14.10.24 в 16:16

Тестовете PISA не затрудниха деветокласниците

Тестваха  на електронни устройства деветокласниците по природни науки - химия, биология и физика . За първи път подобно изпитване по модела PISA се провежда днес и утре в цялата страна.  Повечето пловдивски ученици приключиха още в 9 часа, половин час преди определеното време - част от тях обаче поискаха този вид изпити да са на хартия, а не..

публикувано на 14.10.24 в 15:11

Образованието трябва да е общ приоритет на политиците

Днес и утре деветокласниците полагат теста по природни науки по модела PISA. С това се цели по-добра подготовка на учениците и подобряване представянето на следващото международно изпитване. Според Люба Йорданова от "Заедно в час" ц елта на международната програма PISA е държавите да видят как се справят с политиките в сферата на образованието..

публикувано на 14.10.24 в 11:21