Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социално-икономическите проблеми влияят на купения вот

За да имат възможност гражданите да гласуват независимо трябва да бъдат решени социоикономическите проблеми в малките населени места, т.е. властите да работят за привличане на нови работодатели, инвестииции, за подобряване на социалните услуги.

Без такава политика ние няма да се справим с предпоставката за контролиране на вота. Това коментира Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната среда седмица преди седмите парламентарни избори у нас.

Тя добави, че това явление по-скоро е типично за страната, отколкото за гласуващите в чужбина.

Подчерта още, че ниската избирателна активност, която е сериозен проблем, е тясно свързана с купения вот.

„Колкото по-ниска е избирателната активност, толкова по-голямо значение придобива и контролираният  вот. Безвремието на чести избори, които не произвеждат трайно управление, не може да продължава вечно.

Контролиран вот има там, където населението живее в лоши социоикономически условия -  места с висока безработица. Много често там има един голям работодател и това е общината, т.е. няма как хората да гласуват свободно. Тогава те са податливи на всякакъв тип натиск, тъй като са зависими“, коментира Никифорова.

Добави още, че техните наблюдатели ще бъдат в проблемните секции. Такива по думите й има както в големите областни центрове, така и в малките села. Попита и кога конкретните политически партии, които стоят зад тези мрежи, ще понесат отговорност за поведението си. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56