Помощник-фармацевтите у нас са в протестна готовност. Към активни действия те ще преминат след сформиране на 51-вото НС, ако видят, че няма воля за решаване на проблемите им.
От съсловната организация настояват за законодателни промени, които да им позволят да отпускат медикаменти и по лекарско предписание.
Помощник-фармацевтите у нас следват в медицински колежи към университетите. Обучението им е 3 години и завършват с висше образование. Професионалната им квалификация позволява те да отпускат всякакви медикаменти. Заради промени в закона за лекарствата от 2013 г. обаче дейността им се оказва нерегламентирана. В тях е записано, че имат право да отпускат само такива, които са без лекарско предписание. Това означава, че те не могат да изпълняват рецепти.
Тези, които работят в болнични заведения, пък нямат право да приготвят медикаментите за пациентите.
Лиляна Петрова, председател на колегията на Асоциацията на помощник-фармацевтите в Пловдив заяви:
"Това, да работим, криейки се от работещите контролни органи, не е достойно и отказваме да работим в такава среда. Настояваме за законодателни промени, които да регламентират реалната ни дейност - това, което правим - отпускане на лекарства по лекарско предписание под контрола на магистър-фармацевтите".
Лиляна Петрова даде пример, че в Европа и другите държави по света помощник-фармацевтите учат по-малко, нямат висше образование, но имат по-големи правомощия от българските им колеги. В страната има 4000 помощник-фармацевти, като 460 от тях са в Пловдив област, а в Смолянския регион, който страда от недостиг на аптеки в малките населени места, са 50.
По думите им в аптеките в страната има един-двама магистър-фармацевти, а останалите служители са помощник-фармацевти или медицински сестри. От съсловието настояват за открит и ясен диалог с институциите.
Обявяват символичен протест, като във всяка аптека имат поставени знамена с искане за достойни условия на труд. Ако депутатите от 51-вото НС събрание не предприемат законови промени, те ще преминат към активни действия – спиране на работа за 15 минути на ден.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...