Още при награждаването й беше отбелязано, че тя е първата жена, удостоена с наградата. Проф. Токмакова обаче не смята, че в медицината има неравнопоставеност. Според нея балансът е заложен още в приема на студентите. "После при разпределението по специалности има все още някой "мъжки", но и други, за които пък има опасност да се феминизират - като педиатрията и дерматологията, например".
Кардиологията, в която тя работи, се радва на голям интерес от студенти и специализанти, защото е сред най- бързоразвиващите се специалностити, много иновативна и привлекателна за младите хора, отбеляза проф. Токмакова. Според нея не бива да се преувеличава ролата на по- доброто финансиране на клиничните пътеки по нея и не бива да се противопоставят отделните специалности по този критерий, защото зад по- скъпите процедури стоят определени принципи.
По-важното е да се намери начин един пациент с повече от едно заболяване да се лекува комплексно, а не заради начина на финансиране да се прехвърля от една към друга клинична пътека.
Проф. Токмакова акценира върху необходимостта да се заплати адекватно труда на медицинските сестри и на младите лекари, които да остават в България. "Как да задържим нашите млади кадри е най- важното, което трябва да ни тревожи. Никой не иска да напусне дома си, ако условията са адекватни тук".
Като коментар на факта, че сме сред водещите страни в негативната класация по сърдечно- съдови заболявания проф. Мария Токмакова препоръча повече грижа за сърдечното здраве и за профилактиката, които да се възпитават още от детската възраст.
"Да инвестираме в здравето си трябва да стане правило в нашия живот".
Проф. Токмакова сподели, че има много емоциии с излекувани пациенти, които помни - това са погледи, жестове, усмивки, хубави думи и човек трябва да има сетива да го усети, защото тази благодарност окрилява.
Проф. Мария Токмакова е родена в гр. Пловдив. Възпитаник е на Медицинския университет - Пловдив, на който сега е заместник- ректор. Има специалности по вътрешни болести и кардиология. От месец март 2008 г. е началник отделение към Кардиологична клиника на УМБАЛ „Св. Георги” - Пловдив. Специалицирала е в чужбина в European Practicum on Clinical Exercise Testing, Balatonfured, Унгария; в Кардиологична клиника, Hopital Beaujon, Клиши, Франция. Стипендиант е на Европейското дружество по кардиология; има едногодишна специализация по кардиология в Brigham and Women’s Hospital, Harvard Medical School, Бостън, САЩ и др. От март 2019 г. до момента е главен координатор на експертния съвет по специалност „Кардиология“ към Министерството на здравеопазването. Била е научен секретар и председател на Дружеството на Кардиолозите в България. А от тази година е член на управителния борд на Европейското Кардиологично Дружество.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..