Още при награждаването й беше отбелязано, че тя е първата жена, удостоена с наградата. Проф. Токмакова обаче не смята, че в медицината има неравнопоставеност. Според нея балансът е заложен още в приема на студентите. "После при разпределението по специалности има все още някой "мъжки", но и други, за които пък има опасност да се феминизират - като педиатрията и дерматологията, например".
Кардиологията, в която тя работи, се радва на голям интерес от студенти и специализанти, защото е сред най- бързоразвиващите се специалностити, много иновативна и привлекателна за младите хора, отбеляза проф. Токмакова. Според нея не бива да се преувеличава ролата на по- доброто финансиране на клиничните пътеки по нея и не бива да се противопоставят отделните специалности по този критерий, защото зад по- скъпите процедури стоят определени принципи.
По-важното е да се намери начин един пациент с повече от едно заболяване да се лекува комплексно, а не заради начина на финансиране да се прехвърля от една към друга клинична пътека.
Проф. Токмакова акценира върху необходимостта да се заплати адекватно труда на медицинските сестри и на младите лекари, които да остават в България. "Как да задържим нашите млади кадри е най- важното, което трябва да ни тревожи. Никой не иска да напусне дома си, ако условията са адекватни тук".
Като коментар на факта, че сме сред водещите страни в негативната класация по сърдечно- съдови заболявания проф. Мария Токмакова препоръча повече грижа за сърдечното здраве и за профилактиката, които да се възпитават още от детската възраст.
"Да инвестираме в здравето си трябва да стане правило в нашия живот".
Проф. Токмакова сподели, че има много емоциии с излекувани пациенти, които помни - това са погледи, жестове, усмивки, хубави думи и човек трябва да има сетива да го усети, защото тази благодарност окрилява.
Проф. Мария Токмакова е родена в гр. Пловдив. Възпитаник е на Медицинския университет - Пловдив, на който сега е заместник- ректор. Има специалности по вътрешни болести и кардиология. От месец март 2008 г. е началник отделение към Кардиологична клиника на УМБАЛ „Св. Георги” - Пловдив. Специалицирала е в чужбина в European Practicum on Clinical Exercise Testing, Balatonfured, Унгария; в Кардиологична клиника, Hopital Beaujon, Клиши, Франция. Стипендиант е на Европейското дружество по кардиология; има едногодишна специализация по кардиология в Brigham and Women’s Hospital, Harvard Medical School, Бостън, САЩ и др. От март 2019 г. до момента е главен координатор на експертния съвет по специалност „Кардиология“ към Министерството на здравеопазването. Била е научен секретар и председател на Дружеството на Кардиолозите в България. А от тази година е член на управителния борд на Европейското Кардиологично Дружество.
По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..
В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев. Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..
Преди 15 години износът на Китай за САЩ като размер от БВР беше близо 13%, в момента той е под 2%, така че дори и той да се спре изцяло, това изобщо няма да се отрази на китайската икономика. Това каза председателят на Китайско- Българската търговско - промишлена палата Лъчезар Динев в деня, в който Тръмп наложи 104% мита на Китай. Това е..
Адвокат Илия Тодоров от Асоциацията за защита на пострадалите при катастрофи е умерен оптимист за успеха на мерките, които ще противодействат на войната по пътищата, огласени от правителството. Това, което в подобни намерения досега е липсвало е да се посочат конкретни срокове и конкретни лица, които са отговорни за изпълнението им. В натоящия случай..
Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. "Специализирано училище означава, че ще могат да приемат ученици след 4 клас, които..