Според математика и социолог проф. Красимир Калинов, който е бивш член на ЦИК, 11-процентната активност на изборите за районни кметове във Варна миналата седмица е показала пълната демотивация на гражданите от участие в управление на обществото.
"Друг е въпросът за причините на тази демотивация, защото политиците са склонни да обвиняват не себе си, а гражданите. Но гражданите са прави", коментира социологът.
Той посочи, че цялата кампания е вяла, скучна и отвращава избирателите. По думите му политиците призовават хората да гласуват, а демагогията по време на предизборната кампания е голяма и води до незаинтересувано общество, което е от полза на търговците на гласове и политиците, които си купуват местата в Народното събрание.
Проф. Калинов посочи, че всички пределекторални сондажи за избирателната активност на парламентарния вот на 27 октомври, с които разполага, не са достоверни.
"Съдейки по тях 50-60% от хората са склонни да гласуват, което е несъстоятено. Всъщност, ако 30% отидат да гласуват, ще е успех. Надявам се да не е под 30%, защото тогава каква представителност ще има и какви закони приемат, как ще защитават интересите на хората?", запита риторично социологът и призна, че представителността при тази ниска активност, ще е много ниска.
Според него Избирателният кодекс има нужда от изключителни и много дълбоки промени, но не в посока въвеждане на мажоритарната или гръцката система. По думите му политиците не са заинтересовани от положителни, общественозначими и общественополезни промени. Те са съгласни на промени, които тях ги устройват.
Проф. Калинов е на мнение, че докато не избухне нещо в обществото, изборната спирала ще продължи да се повтаря. Докато обществото стои, гледа какво става и само коментира в кръчмите, нищо няма да стане, няма кой да го промени. Когато се стигне до един вид "въстание", тогава политиците може да се усетят.
Според него акциите срещу купуването на гласове са поредната демагогия и заблуда. Той посочи, че по начина, по който това се прави, това е хвърляне на прах в очите, защото нито някой ще бъде наказан, нито ще бъде съден за това нещо.
"Защото причината не е в тези нещастни хора, които са готови да си продадат гласа за 50-60 лева, за да отидат да гласуват, както им се каже. Това е корупция, която се генерира от самите политици", коментира проф. Калинов. И добави, че най-тежката ѝ форма, за която не се говори много е корпоративното гласуване в малките населени места.
Чуйте повече в звуковия файл.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..