Според математика и социолог проф. Красимир Калинов, който е бивш член на ЦИК, 11-процентната активност на изборите за районни кметове във Варна миналата седмица е показала пълната демотивация на гражданите от участие в управление на обществото.
"Друг е въпросът за причините на тази демотивация, защото политиците са склонни да обвиняват не себе си, а гражданите. Но гражданите са прави", коментира социологът.
Той посочи, че цялата кампания е вяла, скучна и отвращава избирателите. По думите му политиците призовават хората да гласуват, а демагогията по време на предизборната кампания е голяма и води до незаинтересувано общество, което е от полза на търговците на гласове и политиците, които си купуват местата в Народното събрание.
Проф. Калинов посочи, че всички пределекторални сондажи за избирателната активност на парламентарния вот на 27 октомври, с които разполага, не са достоверни.
"Съдейки по тях 50-60% от хората са склонни да гласуват, което е несъстоятено. Всъщност, ако 30% отидат да гласуват, ще е успех. Надявам се да не е под 30%, защото тогава каква представителност ще има и какви закони приемат, как ще защитават интересите на хората?", запита риторично социологът и призна, че представителността при тази ниска активност, ще е много ниска.
Според него Избирателният кодекс има нужда от изключителни и много дълбоки промени, но не в посока въвеждане на мажоритарната или гръцката система. По думите му политиците не са заинтересовани от положителни, общественозначими и общественополезни промени. Те са съгласни на промени, които тях ги устройват.
Проф. Калинов е на мнение, че докато не избухне нещо в обществото, изборната спирала ще продължи да се повтаря. Докато обществото стои, гледа какво става и само коментира в кръчмите, нищо няма да стане, няма кой да го промени. Когато се стигне до един вид "въстание", тогава политиците може да се усетят.
Според него акциите срещу купуването на гласове са поредната демагогия и заблуда. Той посочи, че по начина, по който това се прави, това е хвърляне на прах в очите, защото нито някой ще бъде наказан, нито ще бъде съден за това нещо.
"Защото причината не е в тези нещастни хора, които са готови да си продадат гласа за 50-60 лева, за да отидат да гласуват, както им се каже. Това е корупция, която се генерира от самите политици", коментира проф. Калинов. И добави, че най-тежката ѝ форма, за която не се говори много е корпоративното гласуване в малките населени места.
Чуйте повече в звуковия файл.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..