Според математика и социолог проф. Красимир Калинов, който е бивш член на ЦИК, 11-процентната активност на изборите за районни кметове във Варна миналата седмица е показала пълната демотивация на гражданите от участие в управление на обществото.
"Друг е въпросът за причините на тази демотивация, защото политиците са склонни да обвиняват не себе си, а гражданите. Но гражданите са прави", коментира социологът.
Той посочи, че цялата кампания е вяла, скучна и отвращава избирателите. По думите му политиците призовават хората да гласуват, а демагогията по време на предизборната кампания е голяма и води до незаинтересувано общество, което е от полза на търговците на гласове и политиците, които си купуват местата в Народното събрание.
Проф. Калинов посочи, че всички пределекторални сондажи за избирателната активност на парламентарния вот на 27 октомври, с които разполага, не са достоверни.
"Съдейки по тях 50-60% от хората са склонни да гласуват, което е несъстоятено. Всъщност, ако 30% отидат да гласуват, ще е успех. Надявам се да не е под 30%, защото тогава каква представителност ще има и какви закони приемат, как ще защитават интересите на хората?", запита риторично социологът и призна, че представителността при тази ниска активност, ще е много ниска.
Според него Избирателният кодекс има нужда от изключителни и много дълбоки промени, но не в посока въвеждане на мажоритарната или гръцката система. По думите му политиците не са заинтересовани от положителни, общественозначими и общественополезни промени. Те са съгласни на промени, които тях ги устройват.
Проф. Калинов е на мнение, че докато не избухне нещо в обществото, изборната спирала ще продължи да се повтаря. Докато обществото стои, гледа какво става и само коментира в кръчмите, нищо няма да стане, няма кой да го промени. Когато се стигне до един вид "въстание", тогава политиците може да се усетят.
Според него акциите срещу купуването на гласове са поредната демагогия и заблуда. Той посочи, че по начина, по който това се прави, това е хвърляне на прах в очите, защото нито някой ще бъде наказан, нито ще бъде съден за това нещо.
"Защото причината не е в тези нещастни хора, които са готови да си продадат гласа за 50-60 лева, за да отидат да гласуват, както им се каже. Това е корупция, която се генерира от самите политици", коментира проф. Калинов. И добави, че най-тежката ѝ форма, за която не се говори много е корпоративното гласуване в малките населени места.
Чуйте повече в звуковия файл.
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..