Тя подчерта, че в демокрация е естествено хората да излизат на протест и да заявяват своите искания и претенции към народните избраници, към ръководството на държавата. Караянчева добави още, че по време на предизборната кампания в срещите си с избиратели те многократно са призовавали партиите да спрат да се карат и да се вслушат в разума, защото не може да се продължава с тази политическа криза.
Според нея в днешния ден на първото Народно събрание ще стане ясно дали наистина политиците могат да отговорят на исканията на своите избиратели.
„Никои не може да каже колко ще продължи този пленарен ден и дали ще бъде както в миналите две Народни събрания. Мисля, че е много важно да върнем традициите в нашия парламентаризъм – първата партия, която е победител в изборите, излъчва председател на НС.
Големият тест за политическите сили ще бъде, когато останат на финалната права двама кандидати и трябва да решат дали ще подкрепят Рая Назарян.
Рая Назарян показа, че може да ръководи парламента, натрупа и достатъчно парламентарен опит, може да пази и баланса в залата, което е изключително важно“, обясни Караянчева.
Подчерта, че в предходния парламент са правили компромиси и с това са показали, че могат да бъдат диалогични и отстъпчиви, но вече ще бъдат малко по-категорични.
„Пазарлъците на ПП-ДБ веднага след изборния ден за санитарен кордон около Делян Пеевски поставя червени линии и показва желанието да се избяга от разговор.
Те си търсят оправдание как да не влязат в разговор с нас. Ние казахме, че с двете ДПС-та няма да влезем в коалиция, казахме, че ПП-ДБ са естествения ни партньор и трябва да седнем на масата за разговори, да разгледаме програмата ни и заедно да решим с кого ще правим правителство.
Те не желаят да разговарят. Извиват ръце, за да покажат колко са чисти, а в миналото НС при сглобката те бяха заедно с ДПС, говориха си постоянно. Какво се промени? Разделителните линии през последните 4 години доведоха до абсолютна катастрофа. Видяхме от всички избори, че конфигурацията на НС е тази и трябва да се търси решение в нея“, коментира Цвета Караянчева.
В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Поклонението е свързано с различни ритуали. Церемонията по погребението ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа. Затварянето на ковчега ще е в петък вечерта. Тези дни базиликата ще бъде отворена до полунощ. За момента няма яснота за детайлите по..
Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..
Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..
Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..