Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи адвокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден".
На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност няма до попречи на водата в Белащица и, че не би трябвало кариерта да попада в санитарно-охранителната зона. Съответно, ние като трети заинтересовани лица и Басейнова дирекция, оспорихме истинността на тази експертиза и въз основа на това, съдът назначи нова експертиза по същите въпроси, която ще бъде изготвено до следващото съдебно заседение, разбира се от други експерти, различни от тези, които вече са участвали по делото, обясни юристът.
Тя коментира, че докато от Басейнова дирекция присъстват в съда, то до този момент нито веднъж по делото не са се появявали представители на ВиК и Община Родопи, нито в съдебни заседания, нито са представили някакви писмени становища, с които да защитят обществения интерес и водата на Белащица.
По думите й експертите, които ще изготвят новата експертиза би трябвало да са независими, но до момента хората от Белащица оспорват експертизите и имат резерви към безпристрастността на становищата.
Така или иначе ще се изготви повторна експертиза и ако тя е различна от предишната, съдът в своя съдебен акт ще приема или едната, или другата експертиза, допълни Стефанова.
По думите и ако делото приключи, така че да бъде отменена санитарно-охранителната зона, ще бъдат възобновени производствата пред РИОСВ по ОВОС и съответно ще продължат процедурите по продължаване срока на техните концесионни договори
Това е единствената пречка за момента пред продължаването на техните договори, посочи Стефанова.
Според нея съдът по принцип не е обвързан с експертното становище, но при подобна специфична материя най-вероятно ще вземе предвид в голяма степен заключението на вещите лица.
Тя е категорична, че подобна дейност трябва да се извършва на разстояние от населени места, но за съжаление това е масова практика у нас, заради промяна на Наредба 7.
Припомняме, че искането на двете дружества за продължаване на концесията бе спряно с аргумента, че кариерите попадат в защитена зона на два водоизточника. Това обаче бе обжалвано пред ВАС и след това върнато за ново разглеждане.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..