Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формулата на растежа

Сезон 3, Епизод 4

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова. Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт.

За да я използваме, се налага да се разделим с (несъзнателното) приемане, че икономиката работи подобно на тостер: ако е включен 10% повече време, ще изпече 10% повече филии.

Представете си, че имате само едно евро и то се удвоява всеки месец за една година. В края на годината това едно евро ще стане над 4000 евро. Звучи невероятно, но точно така работи сложната лихва — малки стъпки, които водят до големи резултати, дори неочаквано големи резултати.
Тази идея е толкова мощна, защото показва как малките действия, натрупани с времето, могат да доведат до огромни резултати. Но сложната лихва не се отнася само за парите — тя е за всякакъв вид усилия, мисли и решения, които се натрупват във времето. В този епизод разглеждаме как сложната лихва може да ви помогне да изградите оптимизъм и устойчивост, дори когато (или особено когато) нещата изглеждат несигурни.

Най-мощната сила в света може да не са само парите или усилията, а времето. Дайте време на действията и мисленето си да се развият и ще бъдете изненадани колко много могат да се променят.

Но наистина, какво общо има това с оптимизма? Когато светът изглежда несигурен и труден за предвиждане, силата на натрупването може да ни помогне да останем позитивни. Малките ни ежедневни действия и решения натрупват ефект, който може да ни подготви за успех, дори когато не знаем точно как ще се развият нещата в бъдеще.

Особено интересно е, че този вид растеж не се случва по права линия. В началото прогресът е бавен, но после се ускорява. Повечето от нас очакват нещата да се развиват постепенно — ако положим малко усилия, получаваме малка награда. Но в действителност, прогресът не винаги работи така, всъщност почти никога не работи така. Понякога не виждаме много промяна в началото, но с времето той се ускорява и става много по-голям, отколкото сме очаквали.

Помислете за това как се учи да карате велосипед. В началото изглежда, че никога няма да се получи. Клатите се, падате и е трудно. Но в един момент всичко се подрежда. Изведнъж карате без да се замисляте. Това е нелинейността в действие — ученето е бавно в началото, но после се ускорява. Ключът е в търпението и постоянството.

Един от най-добрите начини да научите децата си за нелинейността е чрез малки, последователни действия. Ако практикуват нещо — било то четене, спорт или дори доброта към другите — в началото може да не видят голям прогрес. Но им напомнете, че колкото повече го правят, толкова по-лесно и по-добре ще става.

Научете децата си, че малките последователни усилия — независимо дали са свързани със спестяване на пари, изучаване на ново умение или развиване на позитивна нагласа — се натрупват с времето. Тайната е да продължат напред, дори когато изглежда, че няма голям напредък.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04