"Защото така, както в миналия парламент едно разцепление в ДПС доведе до предсрочното прекратяване на неговия живот, нещо подобно се задава в Продължаваме промяната-Демократична България (ПП-ДБ). Разбира се разцеплението не е от такъв характер, каквито са отношенията между Ахмед Доган и Делян Пеевски, там няма да ходят да се гонят от домовете си, но е видимо, че има разрив. От едно доста елементарно действие - да се избере председател, да се вземе решение за това дали председателят на парламента и може би служебния премиер в бъдеще да бъде близо до Делян Пеевски, или не. И ако ПП-ДБ няма абсолютен вътрешен консенсус по този въпрос, то там вътре е настъпил такъв сеизмичен процес, който за техните стандарти, за техните мерки и теглилки, е подобен на този, който възникна в ДПС", заяви Краевски.
Той определи като странно поведението на ПП-ДБ по повод предстоящата среща с ГЕРБ предвид това, че изказванията на говорителите на ДБ миналата седмица бяха за диалог, който да не бъде проведен задължително под микроскопа на медиите. "Тогава те искаха много да влязат в диалог с ГЕРБ, който да бъде конструктивен, а сега изглежда те се опитват да вкарат ГЕРБ в диалог, който не е толкова конструктивен, а по-скоро демонстративен", посочи политологът.
Той не смята, че Атанас Атанасов може да стане председател на парламента, а Бойко Борисов – премиер. Краевски припомни, че подобен опит да се направи ос между Борисов и Атанасов имаше в края на по-миналото събрание, в което се опитваха да реанимират сглобката в последните ѝ дни. "Тогава Борисов реши, че ще направи интрига в ПП-ДБ именно през Атанасав, защото на него тогава му беше обещано, че ще смени Росен Желязков като председател на Народното събрание, когато стане ротацията. И се говореше, че по време на преговорите, те се опитали да заобиколят преговорния екип – Кирил Петков и Асен Василев, Борисов на тях не им е вдигал, а само на генерал Атанасов, който имал личен интерес да се случи ротацията, тъй като е щял стане председател", обясни той.
По отношение на новата политическа партия „България може“ с лидер Кузман Илиев Тончо Краевски коментира, че президентската администрация би трябвало да направи някакъв завоалиран опит да се разграничи от тях, тъй като президентът се е парил от формации, които се определят като президентска формация.
Според политолога депутатите ще бъдат облекчени, ако промененото мнозинство в Конституционния съд, благодарение на квотата на президента, ги избави от т.нар. "домова книга" за избор на служебен премиер.
"Това е един от големите въпроси на този месец, на този парламент и на тези предсрочни избори. Защото това, което задълбочи политическата криза в България, бяха промените в Конституцията, които във време на парламентарна изострена криза, направиха така, да се избира служебното правителство от парламента. Което е нонсенс, защото идеята на служебното правителство е да замества парламента в моменти на криза, когато няма консенсус. Сега не могат да изберат дори председател на Народното събрание, защото това означава един вид да имат управленско мнозинство, т.е. получава се една тафтология, един абсурд, от който те не могат да излязат", каза Краевски.
Според него особено много ще бъде благодарен на Радев Бойко Борисов, защото по този начин ще намери решение на трудната задача, в която е поставен - как да направи кабинет, който ще бъде хем с Пеевски, хем без Пеевски, защото ще се отиде на предсрочни избори с друго служебно правителство при тази хипотеза и може би там вече, без подкрепата на МВР, информацията на Пеевски няма да има такъв резултат. И това ще отмени тежестта на Борисов.
"Парламентът няма нито един друг вариант, освен да избере председател. Кой от тримата – най-възрастният, Рая Назарян или Атанас Атанасов, това зависи от решението дали предварително подписват смъртна присъда на парламента от самото начало, или не. За мен, ако се избере Атанас Атанасов, този парламент ще живее, защото той ще изпълни задачата как хем да направи мнозинство, хем това мнозинство да не изключва докрай нито неговите демократични партньори, които го легитимират, нито да изолира и да прави мнозинство и конфронтация задължително с Пеевски. Това ще бъде идеален вариант за него, ако се разцепи напълно ПП-ДБ в този парламент", заключи Тончо Краевски.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..