Как глухите хора да разбират и управляват емоциите и тези на другите в процеса на комуникация? Как да стигнат до истинското послание като разпознават лицевите изражения и езика на тялото? Как да развият умения и техники за изграждане на пълноценно, здравословно общуване и добри взаимоотношения тук и сега.
Как да свържат себе си с историята на своите чувства в работа, в къщи, на училище и да използват моделите на емоционални преживявания, като оптимистично ги насочват към нови переспективи за активна преработка на емоции, емоционални реакции и поведения.
Отговорите на тези въпроси дава проектът „Емоции и жестове“! Той е посветен именно на социалния диалог и ефективната комуникация сред глухите хора чрез прилагане на емоционална интелигентност и жестовия език.
По думите на Снежана Павлова, сертифициран експерт по Емоционална Интелигентност към ФРЕИ и Регионален Директор на Клуб по Емоционална Интелигентност- гр. Пловдив,
програмата включва организиране на семинари и обучения за развитието на меки умения и практически работилници за глухите хора в следните направления: Емоции и чувства Развитие на самосъзнаването и изграждане на стратегии за регулиране на емоциите, съдържащи се в петстепенния модел Ruler, разбработен в Центъра за Емоционална Интелигентност в университета Йейл.
Как могат чрез инструментите на изкуството да изразят своите емоции глухите хора, сподели Мария Зайкова. Тя е жестов преводач и основател на фондация „Формата на думите“, член на Националната асоциация на Жестовите преводачи и сътрудник към Асоциацията на Родителите на децата с Увреден слух /АРДУС/. Самата тя определя работата си като мисия и кауза, а проектът според нея, със сигурност би развил социалните и емоционалните умения и компетенции на глухите хора и младежи за тяхната успешна интеграция и включеност.
Програмата "Емоции и жестове" ще бъде представена на 18.12.2024г. (сряда) в Народно читалище "Мустафа Кемал Ататюрк" Пловдив (Halk Toplum Merkezi), с начален час: 19:00 часа. Входът е свободен.
Снежана Павлова, Мария Зайкова и Сердар Чалъшкан, председател на читалището, бяха днес специални наши гости в предаването "Вход свободен". Целият разговор с тях е достъпен в прикачения звуков файл.
Всеки вторник и четвъртък, във времето между 15.40 часа и 17.10 часа, всеки който има потребност от психологическа консултация, може да се възползва от услугите на социалния психолог Красимир Гешев, безвъзмездно. Приемната е отворена за деца над 12 години и пълнолетни лица, без ограничения на възрастта, за лични и семейни консултации. Тя се..
Юлия Туджарова-Янкова е родена в Пловдив през 1955 г. Завършила е Психология и Философия към Философски факултет на СУ „Климент Охридски” - София през 1984 г. След дипломирането си работи в сферата на образованието като преподавател по психология и философия, училищен психолог и педагогически съветник в различни пловдивски училища. Работила е и..
Мариям Мовсесян е изключителна певица с богат опит и афинитет към Bel canto (Терминът започва да се употребява в края на 17-ти век в Италия, като модел за изискано пеене и възможност за интерпретация). Тя е кръстена на Богородица, а името избира нейната баба. „Знам, че тя бди над мен и ме предпазва“, споделя певицата. В началото на месец..
Малките актьори - Деца със Специални Образователни потребности от Регионален Център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование - Пловдив и Театър „А`парт“ Пловдив ще имат удоволствието да зарадват децата от СУ „Свети Софроний Врачански“ със спектакъла „Не пипай куфара“ по Борис Априлов, на 10.12.2024 г. от 13.00 часа в самото..
Казват, че танцуването е поезия на тялото, предадена с душа, крака, ръце. Днес тези думи потвърдиха талантливите деца на СК "Самодива" - Доника Генева, Габриела Джаферова, Стела Асенова, Катерина Матанска, Сияна Вутова, Бетина Колева. Заедно със своите треньори Кристина Владой и Даниела Трифонова те ни потопиха в магията на танца, защото той е..