"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев.
"Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха едни партии като първенци, а след един цикъл избори ги сваляха надолу, изкарваха ги от НС, после пак ги връщаха и пренареждаха политическия пасианс. За съжаление, ако рационално подходим, това не почива на подобни аналитични инструменти, защото партиите се сблъскват в една и съща стена, което означава, че под повърхността има нещо, което ние не виждаме".
Политологът подчерта, че винаги е по-добре лошо редовно правителство, отколкото нови избори.
Политическите партии се притесняват от това как ще реагират твърдите им ядра - и при БСП, и при ИТН, и при ПП-ДБ, защото са затворени в твърдите си ядра. От друга страна, политическите лидери не могат да си говорят със собствения си електорат, допълни Славев и даде пример с БСП и ПП.
Това, което ме обнадеждава (и дано не се заблуждавам) е, че ГЕРБ поискаха повече време за преговори, което президентът ще им даде като реверанс. Това означава, че подхождат отговорно към преговорите, смята политологът.
Той коментира и факта, че само ДСБ и "Да, България" отиват днес на разговори с ГЕРБ. "Напрежението между ПП и ДБ очевидно е много голямо - то се проявява и по гласувания, кадрови въпроси, управленски въпроси, формула на управление и т.н. Голяма част от партиите имат да решават кадрови въпроси. Политическите игри предстоят, може би след февруари, когато се реши въпросът с лидерството на Демократична България, допълни Теодор Славев.
По думите му, прокуратурата за пореден път се доказва като политически играч, по повод исканите имунитети на хора от "Продължаваме промяната". "Очаквам, че искането на имунитети ще продължи, като се разнообрази с депутати и от други политически сили", каза политологът.
На ниво реторика, и то с повишен градус, ще останат разменените реплики между Делян Пеевски и президента Радев. Не мисля, че ще се стигне до импийчмънт, това би изстреляло рейтинга на държавния глава в небесата, смята той.
Цялото интервю на Живка Танчева с Теодор Славев е в прикачения файл.
Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..
В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..