Каква ще бъде политическата 2025 година не само във вътрешнополитически, но и в геополитически аспект? Анализът за програма "Точно днес" направи доцент Иво Инждов, политолог и университетски преподавател.
Според него е много възможно тази година България да има редовно правителство, но не се знае дали то ще бъде конструирано през януари, след като президента Радев връчи проучвателиня мандат на ГЕРБ или ще имаме такова редовно правителство след едни нови предсрочни избори на пролет.
По думите му обаче е възможен и трети вариант да имаме сега редовно правителство, а след това да имаме и предсрочни избори.
Шансовете за редовно правителство не трябва да бъдат зачеркнати, но то не трябва да бъде разбирано като панацея за изход от политическата криза, защото ще бъде нестабилно. Възможно е разбира се, като калкулираме това мълчание и тази по-голяма премереност в изказа на отделните политическите лидери, да считаме, че се прави нещо, че се кове редовно правителство. Само че, за да стане то, трябва да бъдат задоволени интересите на ПП, защото те много ясно и с голям апломб сложиха в публичното пространство идеята за санитарния контрол и декларацията от страна на ГЕРБ, ако ГЕРБ не я подпише - какво излиза тогава? Че ще имаме редовно правителство ГЕРБ, ДБ и някои други партии, а ПП ще остане отвън. Това означава разпадане на малката коалция, което пък ще бъде голям земетръс в полтическия живот", коментира Инджов.
Той смята, че дали ще има нови избори зависи от това дали партиите ще се споразумеят за правителство.
Нов вот ще бъде логическо продължение на безпътица в парламента, но все пак като инструмент на демокрацията изборите, били те осми в рамките на четири години, са по-добри от едно безпринципно правителство, редовно. Дали ще има едни предсрочни избори или още два вота няма особено голямо значение, ако не се стабилизират партиите и да говорят с езика на хората и да решават техните проблеми, категоричен е анализаторът.
Според него не се говори за преките реални проблеми на хората.
Така че или тези партии ще си напишат домашното, или ще се отвори почвата за нов проект, но не е задължително спасителят да е президентът и негов проект. Може да се появи нещо ситуативно, от днес за утре, което да помете сегашното статукво, допълни политологът.
Доц. Инжов смята, че в международно отношение ролята на американския президент Тръмп трябва да бъде разглеждана в рамките на действията на други двама актьори - Китай и Русия.
Тръмп, Путин и Си Дзинпин са триъгълник, който с авторитарни тенденции, с опит да се доразклати и доразруши сегащния международен ред ще определят геоополитическите развития за добро или за лошо.
Цялото интервю с политолога може да чуете от прикачения звуков файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..