Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бездействие и абсурди увеличават броя на енергийно бедните

Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност.

Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира тя.

В Европа относителната тежест на енергийните разходи и под 10%. У нас средно за страната е 15 %, дори най- богатите домакинства харчат над 10% от парите си за енергия, а при по- бедните това коства 30- 40% от разполагаемия доход.

При нас има само два варианта – или вдигаме цените, или не. По средата между тях има много опции за подпомагане, но те не се обсъждат по никакъв начин от правителството и от парламента, отбеляза доц. Пенева, според която това е най- голямата  грешка на управляващите.

Доц Пенева отбеляза, че е необходимо да се прецизира Наредбата, която да определи статутът на енергийно бедните домакинства. В момента дори не се знае кое е отговорното министрество по нея, какви са мерките за защита, как ще се използва информационната система, която ще определя статута за енергийно бедните домакинства...

На второ място Фонд за финансиране на тези мерки не е определен.

И какво се получава - има дефицит във Фонд Сигурност на енергийната система и КЕВР вдига цената за домакинствата, за да го допълни, а трябва да е точно обраното. Някой трябва да подпомогне домакинствата, а няма механизъм за това. И затова правителството не желае да поеме ангажимент за либерализация на пазара, защото не е обсъден нито един механизъм за защита.

Доц. Пенева сподели, че трябва да се започне разговор за промяна данъчната ни система, която сега е регресивна. Ние нямаме необлагаем мининум под минимална работна заплата. Ако го има той ще освободи финансов ресурс на домакинството. Но това трябва да се компенсира с по- високи ставки на облагане за най- високите доходи над 10 -15 000 лева на месец нагоре. 

В сферата на енергетиката има и дългосрочни мерки, но и те не се прилагат, ограничен е и достъпът до тях. 

Цялото интервю с доц. Теодора Пенева е в прикачения з вуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Промените на Зелената сделка предстоят

"Преобръщането на позицията на Европейската народна партия по Зелената сделка на ЕС се дължи основно  на предстоящите избори в Германия", смята енергийният експерт Боян Рашев. Припомняме, че ЕНП излезе с декларация, с която се иска отлагане, както и отмяна на значителна част от ангажиментите но Зелената сделка. Боян Рашев посочи, че лидерската..

публикувано на 23.01.25 в 16:59

Общината е истинският виновник за мръсния въздух в Пловдив

Адв. Димитър Площаков, който води дело срещу МОСВ заради вредите върху здравето, нанесени от  мръсния въздух, коментира в  предаването „Ден след ден“  продължаващото трети ден наднормено насищане на въздуха  в Пловдив с фини прахови частици. По думите му данните, които получаваме дори не са верни, те са от компрометирана система за..

публикувано на 23.01.25 в 16:15
Геновева Петрова

Голяма част от българите застават зад редовното правителство

Ако изборите са днес ГЕРБ-СДС би ги спечелил убедително, с двойна преднина пред вторите ПП-ДБ, сочат данните на агенция "Алфа Рисърч" за електоралните нагласи. Изследването е проведено е в периода 15 - 20 януари 2025 г. сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. На второ място след ГЕРБ, които имат 26.0%, се нарежда ПП-ДБ с 13.4%...

публикувано на 23.01.25 в 15:38

Синдикатите няма да отстъпят от политиката по доходите

Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..

публикувано на 23.01.25 в 10:55

Югоизточна Европа се обединява в борбата срещу HPV

В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума  е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..

публикувано на 23.01.25 в 10:38