"Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически градини. Именно от това ни е продиктувано желанието да създадем това общинско предприятие, тъй като има доста технически неща и консултантски въпроси, които трябва да се решат от специалистите, които ще работят в зоологическата градина. Надяваме се в този мандат тя да бъде изградена, завършена и въведена в експлоатация", коментира Стоянов.
Той припомни, че общината е получила над 120 хиляди лева по проект за техническа помощ за подготвителни дейности и рестарт на проекта за възстановяване и довършване на зоопарка. До 20 февруари фирмата-изпълнител "Екотийм" трябва да ни предостави целия план за действие за възстановяване на зоологическата градина с технически параметри, въз основа на които да се възложи технически проект. След това със средствата, които общината очаква от Оперативна програма "Околна среда" в размер на около 5 милиона лева, ще се възложи изграждането на зоопарка. По думите му ако техническият проект бъде на по-висока стойност, а това зависи от количествено-стойностната сметка, може да се дофинансира от общинския бюджет.
"В плана за действие трябва също да са описани видовете животни според Асоциацията на европейските зоологически градини, както и на WR асоциацията на зоологическите градини и предмета на действие на градината, като нашата трябва да има консервационни и размножителни дейности - размножаване на видове, които са ендемични за България и са включени в Червената книга на Република България за застрашени от изчезване видове, за да може тук да ги консервираме и размножаваме", посочи зам.-кметът.
Зоологическата градина няма да разполага с лъв, нито с тигър, тъй като по новите стандарти хабитатът трябва да разполага с ров за безопасност и преградна стена, а животното да бъде в почти естествени условия. В Пловдив няма достатъчно място за осигуряване на естествени условия за такъв хищник, тъй като цялата градина е на площ от 47 дка. В нея има 23 хабитата за животни.
"Ще имаме обаче други интересни видове, като за всеки вид трябва да има хабитат, който да отговаря на естествените условия на животното в природата. Ще се осигурят критично застрашени и изчезнали птици от Червената книга на Република България, от българската фауна, като ще бъде оформена „Зона България“, в която която ще има местни видове", обясни Иван Стоянов.
Според него по програма за обмен на животни на Европейската асоциация на зоологическите градини има възможност да бъдат взети доста животни, а за „Зона България“ може да се проведе обществена поръчка за закупуване на видове.
В момента състоянието на съоръженията в зоопарка е лошо, призна Стоянов. Дървените части на хабитатите са изгнили и трябва да се подменят, има напукани стъкла, повредени електропастири, паднали дървета, ще се изгради нова зона с ландшафна архитектура, с нови дървесни видове, които да са безопасни за посетителите и животните.
"Предстои да бъдат назначени десет служители и директор, които да се грижат за зоологическата градина и, докато се изгражда останалата част, да можем да пуснем контактна зона за научно-изследователски център и частично да въведем в експлоатация някои хабитати. Така ще може ученици от училищата от Пловдив и страната да я посещават в началото, да се образоват и да имат пряк допир с животните.
Така зоологическата градина ще бъде пускана постепенно", посочи зам.-кметът.
Той допълни, че директорът на общинското предприятие трябва да е биолог, който да се е занимавал с експозиции на животни, да е запознат с животните и по възможност да е завършил музейно дело и зоологически градини. "Имаме няколко кандидатури и все още обмисляме коя да е", каза още Стоянов.
Той не се ангажира със срокове за пускането на зоологическата градина, но е категоричен, че ще изисква това да стане възможно най-бързо.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..