Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на образованието по повод държавния план-прием в гимназиите.

Според указанията на МОН се предвижда увеличение на дела на професионалните паралелки. Те трябва да са 65.46%, а тези със STEM насоченост – 56.4 на сто. От зададените нови стойности за 2025/2026 учебна година в област Пловдив се откроява увеличеният процент на места за професионална подготовка и STEM спрямо намаляващия брой паралелки в профил „Чужди езици“, както и процентното намаляване на места в профили „Математически“, „Природни науки“, „Софтуерни и хардуерни науки“, „Хуманитарни науки“ в сравнение с увеличаващия се % места в профилираните паралелки.

„Резкият курс към преобладаваща професионална подготовка в образователните институции в област Пловдив и като цяло в българското образование стратегически се придържа към Приоритет 7 „Реализация в професиите на настоящето и бъдещето“ от Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в България (2021 – 2030), като акцентът е върху разширяването на професионалното образование и обучение, което се обуславя от развитието на дигитализацията и технологиите, прехода към зелена икономика и устойчиво развитие, както и върху насърчаването на партньорства между професионалните гимназии, висшите училища, предприятията и изследователските центрове за споделяне на материална база и инициативи, както и включване в регионални, секторни, национални и европейски мрежи“, се посочва в становището на областната управа, каза заместник-областният управител Нурджан Караджова. Тя допълни: "Откроява се ярко, че се увеличават местата за професионална подготовка и за СТЕМ обучение, а се намалява приемът за чужди езици и хуманитарни науки. Заради демографските проблеми - от 221 паралелките в града и областта стават 215. Най-много ни притеснява резкия курс към увеличаване на професионалната подготовка, което в никакъв случай не бива да става за сметка на останалите профилирани паралелки."

Това обаче поставя редица въпроси и предизвикателства:

–  доколко всички приоритетни области от Стратегическата рамка с хоризонт на изпълнение 2030 г. едновременно се изпълняват и доколко се анализират рисковете, тъй като сегашният преход към повишения процент на паралелки за професионална подготовка възстановява прекъснала образователна традиция на повече от 20 години, която същевременно и се надгражда от съвременната динамика на пазара на труда и структурата на професиите

–  доколко родителите и учениците са подготвени и мотивирани да участват в тази визия за кариерно развитие, при която конкурентоспособността за класиране след 7-ми клас се засилва и желанията за образователни институции, за които ще се кандидатства, спрямо зададените условия ще започнат да се редуцират все повече, тъй като значителното надделяване на процента на паралелките за професионално образование и обучение ще окаже влияние в тази посока;

–  доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното образование, осъществявано на принципа обучение чрез работа и проектно-ориентираното учене

Пазар на труда

Представените и анализираните прогнозни данни на Постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие за търсене на работна сила през следващите 12 месеца очертават динамичен първичен пазар на труда. При разпределението на обобщените данни от страна на анкетираните работодатели се посочва много голямо разнообразие – над 40 различни професии.

Най-открояващи се като търсене са: „Машинен оператор“ – 21,2 %, „Готвач“ – 8,5%, „Шивач“ със 7,7%, „Монтьор на електронна техника“ – 7,5%, „Шлосер“ – 7,1%, следвани от „Оператор в хранително-вкусовата промишленост“ – 7%, „Работник в хранително-вкусовата промишленост“ – 6,9%, „Машинен техник“ – 6,8%, „Монтажник на водоснабдителни и канализационни мрежи“ – 6,8%.

При наемането на кадри, изискващи правоспособност, отново на преден план се извежда търсенето на шофьори, мотокаристи, оператори на металорежещи машини, помощник-възпитатели, здравни асистенти, касиери, оперативни счетоводители и др. Най-големи затруднения при намиране на работна сила се срещат при намирането на специалисти по професиите в преработващата промишленост, в сферата на услугите и търговията, както и в селското стопанство. Тези факти  допълнително се усложняват, тъй като според работодателите при намирането на работна сила показателите „Липса на достатъчна квалификация (образование) на кандидатите“ и „Липса на мотивация у кандидатите“ отбелязват най-висок процент.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 24.01.25 в 10:40

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17