Въпреки че има известен дебат относно това дали следобедния сън е от полза за всички, изследванията показват, че дрямката може да повиши поне когнитивното представяне на някои хора в краткосрочен план. Коментарът по темата е от д-р Тодор Георгиев, лекар с дългогодишен опит в сферата на съня и асистент към катедра Патофизиология към МУ Пловдив.
"Следобедната дрямка да бъде от 20 до 30 минути , т. нар.power nap. Навлизайки в по – дълбоките фази на съня, на човек му е много по – трудно след това да се събуди и да функционира, защото набира така наречената сънна инерция.
Записки и исторически документи от преди индустриалната революция, които показват, че са били много по –разпространени следобедните дремки. След ерата на Хенри Форд и механизациятана труда, след навлизане на работния ден от 9 до 5, този навик намалява, и данните стават все по – оскъдни, и хората все по –малко си позволяват почивки със сън следобед, заради социалния натиск." казва д-р Тодор Георгиев.
Целият разговор с д-р Тодор Георгиев чуйте в прикаченото аудио.
Руните са древна азбука използвана от германските народи, най-вече в Скандинавия и на Британските острови. За произхода на руните скандинавската митология разказва, че бог Один ги получил след като слязъл по дървото на живота Игдрасил и се принесъл в жертва. Най-ранните рунически надписи датират от 160 година от новата ера, според различни..
Психотерапевтът д-р Владимир Пожарашки представи наскоро книгата си "Изгубената богиня“. Неговият труд е задълбочен анализ на съвременното общество, което е загубило своя баланс. Причина за това е заличаването на основния женски архетип, който символизира мъдростта, любовта и хармонията. А това става на фона на екслацията на агресия, алчност и..
„Зад всяко внуче, което вярва в себе си, стои една баба, която първа вярва.“ :) Заставаме абсолютно зад тези думи, защото сме на мнение, че ролята на бабата в живота на всяко дете е много специална! Какво казва науката по този въпрос, навръх Бабинден попитахме психологът и психотерапевт Теменужка Решовска. По думите й, б абата има..
Поезията и прозата са част от живота на Христо Банов, още от ученическите му години. Първите си стъпки в поезията прави в началното училище в Сливен, където става част от литературен клуб „П. К. Яворов”. През 1998 година е издадена стихосбирката „За да няма болка в очите на врабчетата”, в която участва със свои детски стихове. Във времето,..
Вирджиния Събева-GINI гостува в ефира на радио Пловдив и предаването “Споделено с Августина”, за да провокира и извади на показ нашите тихи гласове. “Хората трябва да бъдат откровени и да изразяват емоциите си. Тежките моменти в живота са част от нас и единствения начин да ги преодолеем е да минем през тях. Емоциите ни създават, променят и..