Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светът понякога се променя за една нощ и трябва да сме готови

Проф. Марин Русев
Снимка: Стопкадър, Bulgaria ON AIR

Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас? 

Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ, другият – Русия и оттук идват очакваните резонанси в европейско и световно ниво. 

"Но според мен се зараждат условия за нова гражданска война в САЩ според мен, макар че не бива да се преувеличават тези мои думи. Просто напрежение, което изби веднъж в предаването на властта преди четири години за малко. Но ако сега наистина Тръмп се е заел с толкова бързи, тежки, качествени промени, резки завои в политиката на своята държава, е възможно да получи и на ниво Конгрес и особено на ниво улица и градове като Чикаго, където има силна опозиция на Путин, отпор, който може да се отрази на уличното движение на този и други градове", коментира проф. Русев. 

По думите му на първо място недоволството ще дойде от миграционните заявки, защото Тръмп обяви, че ще връща мигранти. Но това са хора отдавна имплантирани в американското общество и вече имат създадени семейни връзки и приятелски кръгове. 

"Предполагам, че опитът да бъдат връщани обратно, може да доведе до протестни настроения в кръговете, които те вече са създали", смята анализаторът.

Според него по отношение на Русия общият знаменател е дали е възможно трайно решение, защото фокусът на проблематиката е в Украйна. Проф. Русев е на мнение, че това ще е много трудно, защото от една страна президентът Путин иска да излезе победител и ще се опита да запази заграбените земи като териториални придобивки. От друга страна украинският президент Зеленски едва ли ще иска да се представи като послушник и да предаде народа си, т.е. няма да иска Украйна да бъде осакатена от 20% от територията си. 

"За мен единственият възможен ефективен изход от тази патова ситуация, в която се намира сега Тръмп, е ултимативно поведение спрямо Путин", посочи професорът. 

По отношение на това какво ще се случи в България след промените в САЩ и света, той смята, че българското общество е твърде изморено и едва ли лесно ще допусне и на правителствено ниво, и на средни нива управленски, и на ниво обикновен народ рязка промяна само, защото някой е дошъл на власт.

"Предполагам, че ако има промяна, тя ще е бавна, резултат от натиск, ще има роене на министри, на правителствени сглобки, но предполагам, че в един период от година-година и половина България ще трябва да издържи и всички ще направят възможното, с цел да не се допусне по-нататъшно клатене на държавата в политически и икономически смисъл", подчерта анализаторът. 

Той припомни, че светът понякога се променя за една нощ и отбеляза, че нашите политици трябва да търсят варианти, при които резки промени да бъдат предварително обсъждани, за да може да се противодейства по един нормален начин, а не по пътя на опита и грешките.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01