Ако изборите са днес ГЕРБ-СДС би ги спечелил убедително, с двойна преднина пред вторите ПП-ДБ, сочат данните на агенция "Алфа Рисърч" за електоралните нагласи. Изследването е проведено е в периода 15 - 20 януари 2025 г. сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна.
На второ място след ГЕРБ, които имат 26.0%, се нарежда ПП-ДБ с 13.4%. Третото място е за "Възраждане" с 13.1%, а на четвърто е ДПС-Ново начало с 10.8%. БСП е на пето място с 8%, а АПС - 7.5%. Следват ИТН - 6.2%, МЕЧ- 4%.
По-голяма част от българите застават зад редовно правителство
69% от българите застават зад опцията "редовно правителство", а изборите са предпочитана алтернатива за едва 19% от пълнолетните българи.
Стартовият рейтинг на кабинета "Желязков" е позитивен - 39% положителни срещу 29% отрицателни нагласи, показват още данните на "Алфа Рисърч".
Отношението към премиера Росен Желязков обаче е поляризирано - 29% доверие срещу 26% недоверие. На най-голяма част от анкетираните, 46%, тепърва им предстои да си изградят мнение за него.
Социологът от „Алфа рисърч“ Геновева Петрова заяви в интервю за Радио Пловдив, че управляващата коалиция е твърде непопулюрна и направена много трудно. Въпреки това, тя има стартовото доверие от избирателите и затова има две причини.
„Две причини мога да откроя като водещи за това стартово доверие към кабинета. Първата е свързана не толкова с умората от изборите, колкото с отекчението на избирателите от това, че поредица парламенти не съумяваха да излъчат правителство. Вторият аргумент, е нарастването на подозрението от страна на хората, относно честността на изборите. Ако изборите бяха тази алтернатива, която може да реши политическата криза, то тогава избирателите щяха да са по-скептични към правителството“, каза Геновева Петрова.
Социологът обаче предупреди, че отношението към редовния кабинет, макар и с положителен рейтинг, може бързо да се промени, ако не отговаря на очакванията на избирателите.
„Кабинетът засега се ползва с доминиращо положително очакване от хората. Това, което регистрираме е, че привържениците от мнозинството политически партии, са „за“ редовния кабинет. Включително и избирателите на БСП. Единствено изключение правят симпатизантите на партия МЕЧ, които демонстрират по-крайни позиции и те са тези, които в по-голяма степен проявяват готвоност за нови избори“, обясни още Геновева Петрова.
Според нея трябва да се даде първоначален шанс на редовното правителство за да покаже до каква степен има автономност.
„Няма как да смятаме, че няма да има влияние в партийните лидери на политическите формации, които са включени в коалицията. Но на първо време, ще имаме правителство, което ще бъде оставено да се опита да работи повече или по-малко самостоятелно“, заключи още социологът.
Цялото интервю с Геновева Петрова можете да чуете в звуковия файл.
"Преобръщането на позицията на Европейската народна партия по Зелената сделка на ЕС се дължи основно на предстоящите избори в Германия", смята енергийният експерт Боян Рашев. Припомняме, че ЕНП излезе с декларация, с която се иска отлагане, както и отмяна на значителна част от ангажиментите но Зелената сделка. Боян Рашев посочи, че лидерската..
Адв. Димитър Площаков, който води дело срещу МОСВ заради вредите върху здравето, нанесени от мръсния въздух, коментира в предаването „Ден след ден“ продължаващото трети ден наднормено насищане на въздуха в Пловдив с фини прахови частици. По думите му данните, които получаваме дори не са верни, те са от компрометирана система за..
Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..
В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..
През последните 15 години тенденцията за чистота на въздуха в Пловдив е добра. Измерванията на двете станции „Каменица“ и „Тракия“ сочат, че замърсяването намалява – заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Димитър Атанасов от НИМХ. Той работи по проекта „Европейска инициатива“, в който Пловдив е пилотен град за изследванията. Професорът..