Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.
За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета Димитър Иванов и неговия екип е да успеят да върнат пълния обем на сумата, нужна за проекта „Грижа в дома“.
От него се нуждаят самотно живеещи възрастни и хора с увреждания. Те получават специални устройства, които сигнализират за техен здравословен проблем на лекарите им.
Общинските съветници гласуваха да бъде продължен иновативния за страната проект „Грижа в дома“, осъществен през изминалите 19 месеца и благодарение на който бяха подкрепени 184 уязвими жители. Местният парламент упълномощи кмета да предприеме всички необходими действия за подготовката и кандидатстването с проектно предложение за „Иновативни здравно-социални услуги“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027.
„Нашата община е социално отговорна и реализира услугата „Грижа в дома“, предназначена за 184 жители, които са трудноподвижни и самотно живеещи. Екипът ни от няколко години обследва потребностите на хората с увреждания, за да реагира адекватно на нуждите им и да им предостави здравни грижи. Хората бяха снабдени с дигитална гривна, която дава SОS сигнал при появата на здравословен проблем. Революционната технология, която първа в страната приложи Община Марица, дава възможност не само да се констатира здравословен проблем на хора с увреждания, но и да заведе до домовете на нуждаещите се квалифицирани лекари-специалисти – кардиолози, невролози, хирурзи, рехабилитатори, офталмолози, психотерапевти и други“, посочи Димитър Иванов. Той допълни, че примерът на този ключов социален проект от тази година е залегнал в програмата на социалното министерство и ще бъде въведен и в други общини.
Подходът, който реализира Община Марица с инициативата „Грижа в дома“ се превърна в модел за дистанционен мониторинг на здравословния статус на нуждаещите се и ще бъде приложен в национален мащаб.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..