Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

Андрей Велчев
Снимка: БГНЕС

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е чут. 

Той посочи, че европейският партньор на сдружението е подкрепено от една от най-големите потребителски организации в Европа Safe Food Advocacy в Брюксел. Тази организация категорично застава зад всяка мярка, която може да подпомогне българския потребител, който е в доста сложна и неприятна ситуация да не може да си позволява голяма част от храните на българския пазар.

Велчев е категоричен, че тяхното сдружение не подкрепя крайностите и не трябва да се бойкотират и малки квартални магазини. 

"Има голяма разлика между големите вериги и малкия магазин и това е личното отношение. Срещаме множество сигнали, които препращаме към големите вериги, когато продуктът е закупен от тях, които остават без отговор и основното оправдание е, че производителят на определения продукт е виновен. Но когато попитаме производителя, той казва, че от веригата дори не са го потърсили. А в малките магазини, може да не е много по-евтино, дори може да е и по-скъпо, но там лични елементи и се държи на качеството", поясни той. 

По думите му, ако е вярно, че 800 000 малки магазини са фалирали, то значи действително малкият търговец е доста след ръба и даже вече е на изчезване.

Андрей Велчев посочи, сдружението подкрепя всякакви инициативи от типа малък или фермермерски пазар, без значение дали е през седмицата или през уикенда. 

"Това, което ни притеснява е, че производителят сам се налага да търгува, някой път дори през социалните мрежи, което означава, че не може да се гарантира до голяма степен проследимостта и качеството на стоките, но тук роля имат БАБХ има своята роля да гарантира, че контролът е достатъчно висок и трябва да са активни, за да могат занаятчийски продукти и такива от производител, да стигнат до хората", посочи той.

По отношение на това дали производителите трябва да се сдружават, Велчев смята, че всеки производител има своята гледна точка. 

"Много от тях са застинали във времето, когато икономиката не работеше по този начин. Те търсят стари и работили в годините модели, но все пак апелираме към производителите да се адаптира към новата среда - и дигитална, и пазарна. Ясно е допуснал е някой веригите да ги има, те не са най-големият виновник, проблемът е, че им се е позволил мащаб, който ги прави доста по-голям опонент в една такава битка. Но нека да сме реалисти, до голяма степен не се кооперират и защото много от тях не могат да покрият основните стандарти за качество и може би по тази причина по-големите представители на опитите за кооперативи, защото има и успешни, не им позволяват да влязат", коментира той. 

По думите му именно тук е ролята на държавата и възможността когато седнат на една маса, земеделското министерство да не е основният дебат финансирането или ако е то, то да бъде достатъчно добре разпределено към всички. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12