Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В аптеките в Пловдив няма ваксина срещу менингококи

| обновено на 01.04.25 в 09:28

От днес в регионалните здравни инспекции започна поставяне на ваксината "Нименрикс", която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. В пловдивската инспекция също е създадена необходимата организация. В аптечната мрежа в Пловдив обаче трудно може да се намери ваксината срещу бактериален менингит. 

Припомнме, че препаратът ще се поставя, след като желаещите са го закупили от аптека. Фармацевти коментират, че има засилен интерес от страна на родителите, но в момента няма налични количества и в складовете. От една от фирмите дистрибутори съобщиха, че през миналата седмица в Пловдив са били осигурени 39 ваксини в 11 аптеки, но към този час те са изкупени. Към момента няма налични и в склада, обясниха собственици на аптеки. Работи се със заявка, коментира магистър-фармацевт Анелия Найденова.Собственици на аптеки в града обясниха, че няма повод за тревога, защото най-вероятно до дни ще се реагира и ще бъдат набавени допълнителни количества. 

Запитвания как да си осигурят ваксина има и към общопрактиващите лекари, които също могат да я поставят при условие, че е закупена от аптечната мрежа. Родители купуват  ваксини от Румъния и Гърция, където няма недостиг, разказа общопрактикуващият лекар д-р Костадин Сотиров, който е председател на съсловната организация в Пловдив. Той обаче предупреди, че има важни условия за съхранение на ваксината и родителите трябва да са внимателни при транспортирането.

Достъпна в България е само ваксината "Нименрикс", която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. Тя може да се прилага при деца над 6 седмици и при пълнолетни хора. 

Към момента другата ваксина срещу по-разпространените менингококи от група Б не е регистрирана у нас и не може да се закупи, коментират от Здравното министерство и припомнят, че от две десетилетия ваксинацията у нас срещу опасното заболяване е препоръчителна. 

През последните дни бяха регистрирани случаи на менингококова инфекция в София, Пловдив и Ямбол, както и два смъртни случаи. 13-годишно момче от столицата продължава да се лекува от заболяването в детската болница. Под лекарско наблюдение остава и двумесечно бебе от Пловдив. За съжаление заболяването отне живота на 11-месечно бебе от София и 27 – годишен мъж от Ямбол.  

Менингококовата болест е сериозна бактериална инфекция, която може да прогресира бързо и да стане животозастрашаваща, ако не се лекува своевременно. Разпространява се чрез респираторни капчици от заразено лице, обясни д-р Сотиров. Най-коварното е, че някои хора могат да бъдат безсимптомни носители, те не се разболяват, но носят бактерията в носоглътката и могат неволно да заразят други, особено в затворени общности. Предаването се улеснява в среди с много хора на едно място, като детски градини, училища, университетски общежития и др.

Най-уязвимите групи включват кърмачета и малки деца, при които имунната система все още не е напълно развита. Подрастващите и младите хора също са изложени на повишен риск, особено когато живеят в колектив.

Симптомите на менингококовата болест могат да се различават, но често включват: повишена температура, силно главоболие, скованост на врата  гадене и повръщане, чувствителност към светлина, объркване или променено умствено състояние, обрив, учестено дишане, студени ръце и крака.

Менингококовата болест е спешен медицински случай, а незабавното лечение е от съществено значение. За лечение на инфекцията се използват антибиотици. Незабавната медицинска помощ може значително да подобри шансовете за положителен резултат и да намали риска от усложнения.

 Ваксинацията си остава най-сигурният начин за предпазване от менингококова болест, затова и лични лекари апелират тя да се осигурява безплатно за кърмачетата дори и като препоръчителна.

В някои от страните на ЕС ваксината срещу тази инфекция е препоръчителна, но безплатна за най-малките, а в други  е включена в задължиелния имунизационен календар.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23

Набират средства за завършването на Духовен център "Св. Троица"

Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..

публикувано на 21.04.25 в 09:39

Инженер Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51