Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: "Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините".
В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено здраве" в Медицински университет - Пловдив.
Проф. Стефанов подчерта, че в дни като днешния, когато вали сняг в Пловдив през април, това сочи, че хората сме безсилни пред природата и трябва да се адаптираме и да се опитваме да не вредим.
Остаряването и доброто здраве: Темата на тази година е изключително актуална за България и ЕС, защото населението остарява. В България неглижираме грижата за здравето в ранните етапи от живота ни. Скептицизмът към посланията на този ден идва от години недоверието към институциите и липсата на култура за профилактика. Често заменяме превенцията с лечение, което е изключително скъпо. Стареенето може да бъде и позитивен процес, но от рано трябва да придобием здравословните навици.
"Профилът на заболеваемостта у нас не е по-различен от този в държавите от ЕС, водещи са сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания." каза още проф. Стефанов. По думите му трябва промяна на стила и начина на живот, както и борба с 4-те рискови фактора за здравето – нездравословно хранене, тютюнопушене, употреба на алкохол и ниска физическа активност.
"Кампаниите за превенция имат смисъл, когато са постоянни", подчерта проф. Стефанов. Той посъветва те да започнат при децата и в образованието.
"Една ранно поставена диагноза в онкологията води до излекуване от съвременната медицина, докато поставена късно не може да се помогне, трябва да се промени начинът на мислене и да се засили първичната профилактика, също скринингът да се засили", подчерта специалистът. По думите му след последната епидемия от Ковид-19 остана да изучим късните последици от тази инфекция, но тя бе и сериозен урок в различни аспекти.
Проф. Румен Стефанов като консултант в МЗ по въпросите на пациентите с редките болести подчерта, че на последния симпозиум са набелязали мерки за интеграцията на 34-те центъра по редки заболявания у нас. Важно е те по-ефективно да работят в помощ на пациентите.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..