Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.
Младите лекари са студенти на проф. д-р Елена Фиркова, дм, Еразъм координатор на МУ-Пловдив. Тя намира за особено ценно, че младежите са избрали да работят pro bono за населението в Африка, където лечение практически липсва.
"Споделяме история на младите лекари за тяхната грижа и съпричастност към обществото. Искаме да вдъхновим много други колеги, ние реално лекуваме в МУ, но у нас, в България и по света има хора, които се нуждаят от грижа, която не могат да заплатят", посочи проф. Фиркова. Тя планира да замине и да работи безплатно, заедно с тези и още студенти в Камбоджа, още през следващата година.
Здравеопазване в Гамбия практически липсва, казаха двамата медици - доброволци. Те са били седмица в тази държава, и посочиха, че липсват лекари и стоматолози в селищата и градовете извън столицата Банджул. Коренното население там редовно използва екстракти от растения моринга и денгидек, защото се налага сами да лекуват малария. Правят отвара от листата и я пият, това е лечението в 21 век., разказа Фараз Ахади.
Той и неговият колега отчитат, че голяма част от населението страда от проблеми в зъбния статус, защото самолечението не помага при гангрени. Много хора в Гамбия губят рано живота си, като средната възраст на пациентите, на които са помогнали е 30 - 35 години.
Двамата стажант лекари са посетили здравен център „Джахали“, който се намира на 300 км от столицата. Там се регистрират и лекуват 75 пациенти, на които им се е налагало да пътуват до Банджул за помощ. Голяма част от хората в Гамбия не могат да си позволят лечение. Там не са чували за четка и паста за зъби и са приемали подаръците с благодарност. Населението използва издялани пръчки от дърво като четки за зъби.
Предвижда се в бъдеще да се организират практики и в други държави от Третия свят като Непал и Намибия.
На 2 юни в Пловдив пристига президентът на фондация „Орална хирургия без граници“ – д-р Идрис Наджафи. Ще бъде обсъждано сътрудничеството и разширяване на дейността с България. Ще се търсят и спонсори за базисна и качествена стоматологична помощ и обучения. Социалната чувствителност в днешно време е притъпена, а добрият пример може да запали още последователи, вярват от МУ-Пловдив.
Вижте снимки и информация (на английски език) за посещението на Мунтазар Али Залими и Фараз Ахади в прикачения файл
Преждевременно е да говорим, че партия "Продължаваме промяната" (ПП) си отива, но нанесеният удар по нея е много силен. Това заяви в програма "Точно днес" политологът и университетски преподавател доц. Борис Попиванов . Според него, този удар е доста по-силен, защото ПП е може би единствената партия в този парламент, която при създаването си..
Пампорово е домакин на Втора национална научна конференция за климатолечение " Ролята на климатолечебните курорти за здравето – примерът Пампорово ". Събитието се организира от Министерството на туризма и Община Чепеларе. Целта на двудневния форум е да подчертае възможностите на курортния комплекс Пампорово и региона в климатолечението и да даде..
Оставката на Кирил Петков като политическо действие, според мен, е един достоен акт. Един лидер трябва да постъпва по този начин, когато има сътресения. Особено когато те са свързани с корупция. Както се разстресе не само цялата партия, но и цялата държава, това е отговорното действие. Тук не виждам. Това заяви в интервю за Радио Пловдив..
Четирима души получиха званието „Добър човек“ в рамките на 14-тата кампания „Пловдив – град на доброто“. Те бяха наградени от кмета Костадин Димитров на церемония в Заседателната зала на Община Пловдив. В категорията „ Добротворчество “ бе отличен Галин Видев за организираната от него акция „Дари предмет не за смет“ в помощ на болни..
Как подадената оставка на Кирил Петков като съпредседател на "Продължаваме промяната" и като депутат ще се отрази на процесите вътре в коалицията и на политическия живот в страната, коментира в програма "Точно днес" социологът доц. Алексей Пампоров. Според него това е доста закъсняла оставка, която Кирил Петков може би е трябвало да подаде още преди..