Това е едно предаване за малко известни факти, събития, гледни точки и личности на ХХ - тото столетие.
Тематичната му насоченост обхваща история, култура, народопсихология, Балканите и Балканския човек, Обединена Европа.
“Срещи с ХХ век” има амбицията да прибавя по още нещо към вечните въпроси, идващи отпреди Сократ - “Кой сме ние, откъде идваме, накъде отиваме?”
Предаването е в ефир всяка събота от 9.00 до 10.00 часа, както и от 22.00 до 23.00 в петък.
Автор и водещ: Людмила Сугарева
В последната събота на 2023 година "Срещите" ви срещат с първия директор на Българското радио Сирак Скитник, могъщият интелектуалец, наречен от Петър Увалиев "многогранен български брилянт." Кой е Сирак Скитник? Навършват се 140 г от рождението и..
В "Срещите" отново ще говорим за езика на мозайките. Наш събеседник ще е проф. Славик Табаков, защото именно т ой разкодира 50 нови символа от езика на мозайките в Епископската базилика на Пловдив. Какво ни казва това артистично..
Тази събота гост на "Срещите" е отец Радослав Паскалев. В дните преди Рождество се питаме наистина ли метаморфозата на библейската религия е жизненоважният въпрос на идващото време.... И защо Радичков казва: "Християнството 2000 години върви..
Оказа се, че за кметове и кметската институция в България се говори още в "Закон соудний люде" от времето на княз Борис, 852 - 889г. Тази събота с историка Стефан Шивачев си спомням за някои интересни имена от дългата броеница кметове на..
С чаровната Мирослава Кацарова, джаз певица и богослов, говорим за джаза като начин на живот, копнеж по ласка и близост. Днес, когато животът ни се превръща в електронна клетка, а светът ни е свят на разочарованието. "Не се отказвайте от..
50 нови символа разкодира проф. Славик Табаков от езика на мозайките в Пловдив. Мозайките, това са артистичното предизвикателство, пред което е изправено обществото по времето на преход от езичество към християнство. България е в топ 5 на..
В пощурялото ни време с колегата Николай Кръстев, добър познавач на Балканите, си говорим за Косово, за случващото се в Близкия изток, за срещата в Талин с представители на руската опозиция. Питаме, наистина ли след като има военна престъпност,..
Тази събота "Срещите" ви предлагат един провокативен разговор за съвременното изкуство. Защо и до днес то се движи между "Осанна" и "Разпни го"? Отговорите търсим от госта ни - доцентът по полифония Илия Кожухаров. Слушайте от 9 до 10..
Тази събота в "Срещите" разговор с проф. Божидар Манов. Ще говорим по книгата му "Хора с прякори" за безкрайността на човека, за падението и величието му. Ще мислим заедно за тъгата, самотата, добродртелността, за изкуството.....
"Четенето, в което Еросът опложда Логоса, за да открие Космоса" - тези три стихии древните са познавали. Как е днес? Четем ли? Чете ли Пловдив? Литературен град ли е Пловдив? Ще мислим с Мартин Касабов и Владислав Севов в дните на Есенния..