Това е едно предаване за малко известни факти, събития, гледни точки и личности на ХХ - тото столетие.
Тематичната му насоченост обхваща история, култура, народопсихология, Балканите и Балканския човек, Обединена Европа.
“Срещи с ХХ век” има амбицията да прибавя по още нещо към вечните въпроси, идващи отпреди Сократ - “Кой сме ние, откъде идваме, накъде отиваме?”
Предаването е в ефир всяка събота от 9.00 до 10.00 часа, както и от 22.00 до 23.00 в петък.
Автор и водещ: Людмила Сугарева
Разговор с проф. Инна Пелева за книгата й "Георги Марков - снимки с познати". За беглеца, писателя, дисидента, човека Георги Марков, живял като повечето от нас - едновременно с истината и неистината за себе си. За българската интелигенция по времето..
За музиката, най-независимото от реалния свят изкуство, за Пловдивската опера в нейната 70-а годишнина. И за най-трудното - новия глас, новия език - задължителни за всеки следващ спектакъл. Разговор с доц. Нина Найденова, директор на Държавна опера -..
24 май. Днес, когато освен на Мамона се кланяме и на Фейсбук и Гугъл, а екранът е новата икона, не потъмнява ли празникът? С проф. Атанас Семов, член-кореспондент на БАН, ще мислим и говорим върху метаморфозите на българския дух...
Алан от Лил, автор от втората половина на ХII век го е изрекъл: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки"! Защо обаче отмъстителните хирурзи на миналото, и не само на миналото, го извиха така, че се получи така..
"Беше време турско, дойде време мижитурско". Познахте епиграмата, разбира се. За нейния автор ще си спомним днес. Радой Ралин, сатирикът, който гневеше и продължава със сентенциите си да гневи всяка власт. Преди дни отбелязахме поредния му..
"Срещите" ви предлагат да си поговорим пак за постистината... Според Ювал Харари" "Homo sapiens е постистинен вид, чиято власт зависи от създаването на измислици и вярване в тях". Гости тази събота са проф. Андрей Пантев, Димитър Стоянович..
Ако Ви е интересно защо Християнството е единствената вяра, която съзерцава Бога като разпнат... Ако не са Ви ясни понятията от църковната традиция за Пасхалния ден: ДЕН ПЪРВИ, ДЕН ОСМИ И ДЕН НЕВЕЧЕРЕН, слушайте разговора ни с Проф. Калин..
Още като тънко ручейче в традиционната литература фантастиката си позволява да отрече онова от Вечните книги: "Каквото е било, е и ще бъде" и да заговори за еволюиращ Бог. Големите имена във фантастиката и Бог, за това си говорим във "Срещите"..
На първи април - събота в "Срещите" ще говорим за българския хумор. По израза "Кажи ми на какво се смееш, за да ти кажа кой си" ще потърсим метаморфозата на българския смях. Ще я търсим с хората на ТИ с българската веселост: професорите Георг..
Колкото и пъти да отваряме дума за Радичков, все ще е малко... дори и само заради умението му с присмехулния си поглед да не пропуска нито една наша слабост... И все пак двете думи в творбите му са МИЛОСТ и ТЪГА. Защо? С Проф. Инна Пелева,..