Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Столичният общински съвет ще гласува днес искането за свикване на извънредно общо събрание на Общинска банка и мандат на представителите му в него. Това искане не е ново – и през 2009 г. има идентично искане към ръководството на банката с цел промяна на ръководството и надзорния й съвет.
В предаването „Преди всички” председателят на стопанската комисия в Столичния общински съвет Николай Стойнев обясни: Столична община притежава 67% от акциите на Общинска банка. Няколко търговски дружества, които също са общински, притежават още няколко процента. Така че около 72% всъщност се „контролират” от Столична община, т.е. са собственост на Столична община. Решенията обаче, които се взимат в Общото събрание на банката, така е направен уставът, стават със 75% от акциите, т.е. важните решения се взимат изключително със съгласието на миноритарния акционер. Имаше редица дела в тази насока. Съдът се произнесе, че всъщност прехвърлянето на акции от общинско дружество на фирми, свързани с една бизнес група – на Христо Ковачки, всъщност е незаконно. Но има една подробност в решението – че не е посочено след това акциите къде да бъдат насочени. Така че съдебната процедура продължава. През това време ние сме взимали решения за промяна в устава, което другите акционери всъщност са отказвали да приемат. Той подчерта, че имат подкрепата и на БНБ. Стойнев припомни, че има решение за приватизация на дела на общината в банката. Според него няма необходимост от това общината да е акционер в търговска банка, при положение, че пазарът е либерализиран. Това решение ние го замразихме, защото при сегашното състояние на устава и на контрола на банката, цената на тези акции всъщност е нищожна. От тази гледна точка е по-добре общината първо да си върне правата върху банката и след това да вземе решение за това какво ще прави – ще участва ли в развитието на банката или ще приватизира своя дял, коментира още Николай Стойнев.