До 15-и октомври Европейската комисия очаква от българските власти информация, за да установи разликата между пазарните цени на горските имоти и административните цени, по които са осъществявани "заменките" на гори в периода 2005-2009 г. Това съобщиха от Еврокомисията, която е започнала разследване дали тези замени представляват държавна помощ.
Няма краен срок за приключване на разследването. Ако то установи, че заменките са държавна помощ, облагодетелстваните от нея физически лица, частни дружества и общини ще трябва да върнат обратно в държавния бюджет разликата до пазарната цена.
Според жалбоподателя, който е поискал да остане анонимен, при 15 заменки, последвани от промяна на предназначението на земята и застрояване, тази разлика възлиза на 126 милиона евро. Първата жалба датира още от юли 2008 г., последвала е и втора. До днес данни в Брюксел са предоставени и от различни трети засегнати страни.
По време на над тригодишната обмяна на информация с българските власти по казуса, те отричат държавна помощ. Те представят заменките като опит за по-ефективна структура на собствеността и за консолидация на горите, които са държавна собственост. Подчертават и че тази практика е прекратена в началото на 2009 г., че е можело да има случаи на корупция, за които е сезирана прокуратурата, и че вече са започнали разследвания, включително срещу двама бивши земеделски министри.
Решението на Еврокомисията да започне официално разследване по случая е от юни тази година, обхваща 147 заменки и не предвижда инспекции на място, а обмен на информация и документи с всички засегнати страни.
Информация на кореспондента в Брюксел Диана Чепишева.