Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институтът за пазарна икономика предлага да се премахне минималната работна заплата

Снимка: БГНЕС

Институтът за пазарна икономика предлага да се премахне минималната работна заплата, а минималните суми за осигуряване на работниците в различните браншове да се понижат на нивото от 2009 година. Според икономистите това няма да намали доходите на работещите. Институтът предлага още да се премахне класа за прослужено време и в частния бизнес, а не само в държавната администрация, отпадане на възможността да се разпространяват административно колективни трудови договори в различните браншове, премахване на част от "бумащината" по отношение на безопасните условия на труд в нерисковите сектори.

Административното регулиране пречи на бизнеса да освободи ресурса, с който да разкрива работни места, заявиха от Института за пазарна икономика. Основната причина за бедността на хората е безработицата, а не ниските доходи, според икономиста Петър Ганев:

Двама приятели откриват фирма, нямат работници, те са длъжни да назначат управител, който ако осигуряват по правилния начин, трябва да плащат по 300 лева осигуровки. Това е сума, която е една тежест, която би или спряла въобще начинанието на тези предприемачи и би ги пратило в сивия сектор, който е най- честият избор.

Спад в икономиката за първото тримесечие показват данните на икономистите. В резултат на рецесията в ЕС през последното тримесечие на миналата година у нас има рязко увеличение на безработицата, което излиза извън рамките на сезонността. Най-вероятно това ще бъде само началото на едно ново покачване на безработицата в целия ЕС, коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика:

Ако се гледат и влошените прогнози на повечето от международните институти, които като цяло са оптимистични, те очакват един минимален растеж за България за тази година като казват, че най-вероятно първите две тримесечия ще са най-тежки. Вероятността в момента е за първите две тримесечия ние да имаме рецесия.

Ако не се предприемат мерки за по гъвкав пазар на труда и да отпаднат някои от административните тежести, икономистите прогнозират, че безработицата няма да е по-ниска от 10%.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна