Пловдивският митрополит Николай отслужи Света заупокойна литургия, след което патриарх Неофит отслужи панихида в памет на починалия преди 70 години цар Борис III.На цеременонията присъстваха и бивши министри от кабинета Сакскобурготски и привъженици на НДСВ и монархисти.
В словото си патриарх Неофит каза следното:
Преди 70 години, на 28-ми август, тогава празникът на Богородичното успение, в трудни дни за родината ни, богоугодно да приеме в небесните си вселения обичния български цар. Царят отстоява на чудовищен натиск и като верен син на БПЦ изпълнява достойно своя християнски дълг като не позволява 50 хил. българи от еврейски произход да бъдат погубени в лагерите на смъртта.
Президентът беше единственият представител на българска институция , дошъл да почете паметта на цар Борис III. На журналистически въпрос за присъствието си на панихидата в памет на цар Борис III президентът отговори, че е тук, за да отдаде почит като държавен глава към друг държавен глава. Плевнелиев каза, че идването му в Рилския манастир е чисто човешки акт на хуманност към семейството на цар Борис III, които в близката история на България трябваше да понесат несправедливостта на оскверняването на семейната памет.
Президентът припомни, че иска България да бъде символ на хуманност не само в регионален, но и в световен план, а не на конюнктурен реваншизъм и отрицание.
Паметта на цар Борис III е била осквернена с всевъзможни пропагандни лъжи, каза Симеон II, който след смъртта на баща си вече 70 години е цар на България:
Народ, който е помни миналото си, трудно може да се ориентира и да намери точно целта за бъдещето. Днес пред мощите на Св. Иван Рилски, покровител на целия български народ и в присъствието на г-н Президентът, на който благодаря особено, искам да кажа, че през последните мъчителни 70 години, от когато се възкачих на българския престол не е минал един ден без да съм милеел най-малко за България, или да работя и да се постарая с всички сили да правя това, което съвестта ми диктува в полза на нашия народ.
Голяма радост да бъда тук, каза пред БНР княгиня Мария Луиза. Според нея има още много въпроси, които тепърва трябва да бъдат проучени във връзка със смъртта на баща й.
Родната ни църква отдава днес почит на цар Борис III, който преди 70 години умира внезапно в разгара на Втората световна война. След като умира Борис III поклонението пред тялото му е било 5-дневно в патриаршеския катедрален храм "Св. Александър Невски".
Цар Борис III е погребан в Рилския манастир, където днес ще бъде отслужена и панихида от главата на БПЦ патриарх Неофит.
Според доц. Веселин Янчев от Историческия факултет на СУ, цар Борис III е водил балансирана политика по време на 25-годишното си управление на страната ни, която е залагала и на основните по това време центрове на европейската политика:
Цар Борис III винаги е определял, че има две ключови думи в българската политика "Мир" и "Неутралитет". Той е преживял сам ужасите на войната. Свидетел е на тежките последици, които застигат България след края на Първата световна война. Винаги казват за цар Борис III, че играе с три карти – едната карта е, разбора се, западните демокрации – Франция и Англия, другата карта е Германия, която се превръща в много важен фактор в Европа и третата карта, разбира се, е Съветският съюз. Той е напълно наясно с режима, с начина на управление и последиците, които би имал този режим, налагащ се в България.