Рисковете за енергийната сигурност на България са едни от сравнително най-високите в международно сравнение. Сравнението се прави между страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това обяви в "Преди всички" Руслан Стефанов, директор на Центъра за изследване на демокрацията. Центърът ще представи индекс на рисковете за енергийната сигурност на България. Индексът е на годишна база. Изследването обхваща периода от 1980-а година досега и е по 28 показатели на рисковете на енергийната сигурност на страните.
България има една от най-ниските цени на електроенергията. Това се разглежда като конкурентно предимство. Поради изключително ниското ниво на доходите едно увеличение на цените, което е съизмеримо с това, което се случва в Европа през последните 5-10 години, доведе до много по-сериозни социални сътресения в България и съответно до политическа нестабилност. От една страна това е предимство, но от друга страна едни такива събития показват, че промяна в обстановката може да доведе до това един фактор, който се разглежда като позитивен, да се превърне в негативен. Има други показатели, които показват възможност и изходи от подобна ситуация. В момента България се е фокусирала изключително много върху цената на електроенергията и начините да я намали, а там има един естествен капан - от една страна сме се задължили в дългосрочни договори за възстановяването на двете марици и при зелените източници на енергия, а от друга страна искаме цената да бъде ниска и да не расте, а в същото време и да има обновяване на енергийната инфраструктура, каза Стефанов.
Според Руслан Стефанов в България не се обръща внимание на алтернативните решения, едно от които е понижаването на цената на газа чрез алтернативни доставки или чрез местно производство.
Целия разговор на Таня Милушева по темата можете да чуете от звуковия файл.