Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите удължиха мораториума за продажба на земя на чужденци до 2020-а

Снимка: БГНЕС

Депутатите приеха Решение за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1-ви януари 2020-а година.

Гласуваха 221 народни представители, от които 171 бяха „за”, 38 гласуваха „против”, а 12 се въздържаха. Предложението на "Атака" получи подкрепата на ГЕРБ и на 59 депутати от левицата.

Приемането на решението беше съпътствано с процедурни хватки. Общата позиция на „Атака“ и ГЕРБ в подкрепа на удължаването на мораториума изненада донякъде БСП и ДПС. "Атака" даже прие предложението на ГЕРБ за допълнение в текста на финалното решение. ГЕРБ предложиха да се включат текстове, които да задължават правителството да води преговори с ЕК за мораториума, както и да предприеме законодателни инициативи за защита на купуването на българската земя. В отговор от ДПС предложиха процедурната хватка с отлагане на разискванията, докато не бъдат прецизирани текстовете, и аргумента, че позиция, приета със съгласие, ще тежи и пред ЕС. Но то беше отхвърлено на две гласувания с вота на депутатите от ГЕРБ и „Атака“, което предизвика огромен изблик на радост сред депутатите на „Атака“. Вбеси ги обаче предложението на ДПС за отлагане на гласуването.

В крайна сметка предложението на националистите беше прието. Един от гласувалите „за“ беше Антон Кутев от Коалиция за България:

Аз поне гласувах "за" със желание да покажа, че чуваме това, което хората казват. Приех тезата, че законодателни промени трябва да има, те трябва да са извън този мораториум, иначе, според мен, този мораториум не върши работа. Ние нямаме хора, които са нарушили решението на групата. В този случай така се бяхме разбрали.

"Атака" през цялото време защитаваха тезата, че решението е в полза българските национални интереси. След гласуването Волен Сидеров каза:

По никакъв начин не се противопоставяме и конфронтираме с Брюксел, просто си отстояваме нашето. Брюксел трябва да го разбере това, трябва да прояви разбиране. Важното е, че това мина, и че по този начин българският парламент малко ще си вдигне рейтинга на доверие, който е много, много нисък и с днешното гласуване, това за всички политически сили се отнасяше, много по-открито да гледат хората в очите.

Единствено ДПС остана с постоянна позиция против удължаването на мораториума. Лютви Местан предупреди, че България я заплашва наказателна процедура заради мораториума. Ще започне и процедура, с която да бъде сезиран Конституционният съд. Ако не бъдат събрани нужните подписи, ДПС ще предложи на президента Росен Плевнелиев да сезира Конституционния съд. Местан допълни, че взетото решение  за мораториума не е юридически съдържателно:

ГЕРБ се делегитимираха като евроатлантическа партия, като партия член на ЕНП. Отговорността за последствията от това решение, за откриването на евентуална наказателна процедура срещу България, да е на политическите сили, които подкрепиха този проект.

Председателят на парламента Михаил Миков също коментира темата:

Днес 42-рото народно събрание показа, че очевидно не познава нито историята на българската Конституция, нито пътя, който в последните 10-15 години извървя България. С едно внушително мнозинство се приема решение, което днес изглежда на пръв поглед приемливо. То се приема с мотиви, които не отговарят на действителните текстове и съдържание на Конституцията. България ще има тежки проблеми с европейския си образ след приемането на това решение. На трето място - съвременна, модерна България не може да взема решения на базата на политическия популизъм.

Преди да стане ясно, че ще се запази мораториумът, министърът на земеделието и храните Димитър Греков беше споделил и своето мнение:

Не можем да забраним, но можем да ограничим - и тук ще е нашата основна роля да потърсим възможности и начини за ограничаване. В този си вид българската земя не е интересна за чужди инвеститори да я ползват, защото тя е раздробена. Не е толкова опасно.

В същото време стана ясно, че страната ни е имала възможност да предоговори срока за забрана продажбата на земеделска земя на чужденци 3 години след присъединяването си, но не го е направила. 

По публикацията работиха: Добромир Видев, Даниел Инков, Лили Царева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени