Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хр. Христова: Да се внимава с ранното пенсиониране на категорийните работници, признати от ЕС

Снимка: БГНЕС

Има нещо не в ред в обществения, социалния диалог по въпросите за пенсиите. Това заяви в предаването "Преди всички" Христина Христова – бивш социален министър и председател на Института за семейна политика. Днес се очаква да бъдат оповестени дългоочакваните варианти за пенсионна реформа, които се разработваха в Консултативния съвет към служебния вицепремиер и социален министър Йордан Христосков. По-високи осигуровки, ограничаване на ранното пенсиониране и на инвалидните пенсии – са част от идеите, които ще бъдат предложени на следващия кабинет.

Ние чакаме сега като някаква присъда на хирурга едва ли не, който излиза и казва пациентът  (пенсионно-осигурителната ни система) ще живее или не. Има нещо не в ред по отношение на обществения диалог с всички засегнати хора по тези важни въпроси. Ясно е, че нещо не ни се получава с пенсионноосигурителната система, сметките не ни излизат. Очевидно нещо трябва да се промени и то доста дълбоко. Страхотен дефицит се получава в последните години. През 2005-а дефицитът в пенсионната система беше 250 млн., сега – през 2014-а, вече говорим за 2,7 млрд. Трябва да сме наясно, че като дамоклев меч тежат тежките непопулярни политически решения, които трябва да се вземат. Даже и външни консултанти, и Световната банка, която знаем колко е консервативна, дори тя ни препоръча взимането на някои важни решения.

Трябва да се въведе минимална възраст за някои категории работещи, каза Христова и добави, че трябва да се ограничат възможностите на ранното пенсиониране.

Пенсионно-осигурителната система е една сериозна социална и финансова система в рамките на консолидираната финансова система на държавата – всички очакват от нея да генерира социална справедливост, а не несправедливост. Ако за масовия човек важи възраст и стаж при пенсиониране, за другите е само стаж, тези с ранното пенсиониране – ако си работил 27 години, от които 18 в специализираната система, можеш да се пенсионираш на 46-47 години. /…/ Миналата година средната възраст на пенсиониране в системата на отбраната и вътрешните работи е 50-годишна възраст, а после 61% от тези хора са работили, т.е. изтощеността, за която се говори от професията, не е точно такава, очевидно хората отново търсят реализация на пазара на труда и влизат в сериозна конкуренция, особено с младите хора на пазара на труда.

Бившият социален министър подчерта, че отнемането на тези права няма да е лесно. Трябва преходен период от 3-5 и повече години, смята тя. Според нея може би трябва да се започне наново поне от тези, които са новопостъпващите в системата. Христова посъветва да се внимава с ранното пенсиониране на категорийните работници, които ги признава ЕС и целия свят – работещите под земята, под водата и във въздуха. По думите й, отпадането на трите най-добри години, които всеки може да избере, за да се изчисли пенсията му, също се приема като отнемане на социални права и според нея и това ще се приеме трудно.

Трябва да се сложи ред в пенсионноосигурителната вноска. Тя в момента никак не е ниска. Заблуда е, че е ниска. /…/ Сметката трябва да се гледа много внимателно, тя е много деликатна. Трябва да се разпределя оптимално тежестта между поколенията, коментира още Христова.

Цялото интервю на Борислава Борисова с Христина Христова чуйте от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени