Според психолога позитивното мислене в рамките на минути, часове, дни има ефект, но в дългосрочен план не.
Панайот Рандев каза още, че най-бързо развиващата се част от позитивната психология е еволюцията на емоциите – позитивни и негативни. Той посочи изследване на американска психоложка, която заключава, че негативните мисли създават спирала, която води надолу – към изпростяване, неадаптивност, към тежки физиологически ефекти.
Затова и българите сме болна нация, казва психологът.
Той посочва и ефектът на позитивната спирала: Ако ние имаме повече позитивни емоции, каквито и да са те, те разширяват полето. Ако ние имаме 100 варианта, а в негативен виждаме 2-3, то вкарвайки се в позитивни емоции или моите близки, родители, приятели ме вкарват в тях, аз започват да виждам не два, а 5, 10, 20, 30 варианта. Първият плюс е, че всъщност си разширявам сферата от варианти и второто – повишавам енергията да направя някои от тях. Вече веднъж като направя няколко ефективни неща, базирани на тези позитивни емоции, аз мога да надграждам над тях.
Панайот Рандев препоръчва да бъдем не просто позитивни, а да правим малки, но позитивни неща за себе си и околните, за да бъдем по-успешни и справящи се.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.