Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Е. Костадинова: В Националното външно оценяване няма неща, които не са изучавани в училище

Знания, придобити в пети и шести клас, са добре забравени в седми

Снимка: БГНЕС

Националното външно оценяване са изпити, а не матури. В 7-и клас то се провежда по български език, математика и още три културно-образователни области – природни науки, обществени науки и чужд език. Целта му е да измери доколко са постигнати заложените в учебната програма за 7-и клас резултати. 

Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт"  Евгения Костадинова, директор на Дирекция "Образователни програми и образователно съдържание" в МОН.

Национално външно оценяване се провежда по всички основни ключови предмети, които се изучават в 7-и клас, така че ние да имаме една картинка доколко и как е адекватно това, което е заложено в учебната програма, с резултатите, които показват випуските, учениците. 

Целта на обучението не е да се подготви детето за един изпит, а да се подготви за живота, да има устойчиви знания, каза Костадинова в коментар на твърденията, че учителите обучават децата само за изпитите от външното оценяване.

Националното външно оценяване ни показва, че често тези основни придобити знания – да речем за дроби, проценти, част от число по математика, които са обект на придобиване в по-ниските класове – пети-шести клас, в седми клас вече са добре позабравени. Това са знания, които целта не е просто да бъдат изпитани децата и те да си назубрят и забравят, а да могат да се прилагат в живота. Именно това е основният недостатък на нашата образователна система – подходът към ученето е заради самото учене, а не за да може това да се прилага и по-късно в живота.

Една от причините за този недостатък на системата е желанието на родителите децата им непременно да имат високи оценки, което води до бележкарство. В първия модул на външното оценяване децата не са изправени пред задачи или казуси, които не са учили в училище, увери тя.

Целта на втория модул, който е по желание, е да се даде възможност за класиране на учениците в държавните и общински гимназии. В него обаче също не са включени неща, които не са изучавани в училище, а просто са с по-висока трудност.

Интервюто на Таня Величкова с Евгения Костадинова можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна