Еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос заяви, че светът е изправен пред тежка бежанска криза, в чието решаване Европа трябва да участва по цивилизован, европейски начин. На пресконференция в Брюксел еврокомисарят посочи:
Днес светът е изправен пред най-тежката бежанска криза от Втората световна война насам. Европа на свой ред се бори с огромния приток на хора, които търсят убежище в нашите граници.
Изявлението на Аврамопулос бе напрaвено ден след извънредното заседание с гръцкото правителство и кмета на гръцкия остров Кос, където се наблюдава рязко увеличение на броя на пристигащите имигранти и бежанци. През последните дни забавянето на обработката на документите на пристигналите предимно от Сирия бежанци доведе до сблъсъци с полицията.
От снощи започна извозването с кораби на вече регистрираните имигранти към вътрешността на страната. Още 5 хиляди души очакват обработката на документите си. За повечето от тях Гърция е само междинна спирка към Централна Европа.
Местните хора се притесняват за безопасността и евентуалното пренасяне на заболявания от мигрантите. Жителка на острова коментира пред Би Би Си, че се страхува за бъдещето на децата си.
Кметът на остров Хиос Емануил Вурнус заяви:
За съжаление гръцката държава не прави почти нищо. Живеейки в организирано общество, очаквахме от правителството да ни сътрудничи, да помогне, но за съжаление, това не се случва. Имаме приток на мигранти вече от почти 2 години, а гръцката държава си затваря очите, като същевременно не среща нужната подкрепа от Европейския съюз.
Днес гръцкият премиер Алексис Ципрас е разговарял по телефона с върховния комисар на ООН за бежанците Антонио Гутериш, с когото е обсъдил усложнената миграционна обстановка в Гърция през последните дни. Двамата са се договорили да се даде тласък на сътрудничеството между Атина и Комисариата, за да стане по-ефикасна борбата с решаването на проблемите за бежанците.
По официални данни близо 250 хиляди души са достигнали европейските брегове от началото на годината - 124 хиляди в Гърция и 98 хиляди в Италия. Европейската комисия отпусна 2,4 млрд. евро до 2020 година за решаването на проблема с миграцията.