Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Спасов: Сред основните говорители на езика на омразата са политиците

Снимка: БГНЕС

Днес ще бъде подписано споразумение между Централната избирателна комисия и Съвета за електронни медии да не се използва език на омразата и враждебна реч по време на предизборната кампания. Надяваме се, че с тази инициатива ще подпомогнем значителното ограничаване на употребата на език на омразата специално в хода на провеждането на кампанията за местните избори. Това каза доц. д-р Орлин Спасов, преподавател в Софийския университет и част от екипа на Фондация "Медийна демокрация", която е сред инициаторите на споразумението.

Кампанията е започната от Юлияна Методиева от Сдружението за човешки права "Маргиналия" и след това подкрепена от широк група от инициатори, сред които Съюзът на българските журналисти и Асоциацията на европейските журналисти, Центърът за развитие на медиите и СЕМ.

Редица изследвания през последните няколко години и през последните месеци показват, че в България има нарастване на използването на такива езикови средства в публичната сфера и медиите. 

Въпреки че българското законодателство криминализира езика на омразата, за последните 5-6 години съдебната практика е твърде ограничена и твърде малко лица са осъдени, заяви доц. Спасов.

Прокуратурата доста често остава пасивна по отношение на този тип престъпления и въобще повечето хора не си дават ясна сметка, че използването на език на омразата е престъпление по силата на Наказателния кодекс.

Доц. Спасов добави:

Повечето изследвания показват, че сред основните говорители на езика на омразата са политиците в България. Тяхната реч не може да бъде регулирана през Закона за радиото и телевизия, но се оказва, че не може да бъде регулирана и по линия на Наказателния кодекс, защото политиците се ползват с имунитет и така възниква едно нерешимо противоречие.

Остава само една възможност – да стартираме нещо в полето на политическата саморегулация, да поканим на добра воля политиците да подпишат това споразумение поне в рамките на този месец на предизборна кампания да не използват подобна реч.

По отношение на медиите ясно се вижда, че регулацията дава резултати и в последните години, като в електронните медии се наблюдава по-малко употреба на език на омразата. В пресата се използва доста повече.

Най-често език на омразата се използва в онлайн средата, а най-малко се среща в радиото.

Сред мотивите, поради които медиите си служат с език на омразата, често е стремежът към повече комерсиалност.

След приключване на кампанията ще бъде проведена пресконференция, която ще огласи резултатите.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна