Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христофор Караджов:

Стратегическа мъгла не позволява на Обама да има печеливш ход, докато Путин направи два

Снимка: БГНЕС

Картината беше доста красноречива – стърчащият една глава над Путин Обама, който не искаше да погледне Путин, който също гледаше някъде встрани. Такъв израз на лична антипатия между политически лидери не съм виждал много отдавна. Това каза за "Хоризонт" в предаването "Преди всички" Христофор Караджов, преподавател в Калифорнийския университет по повод срещата на държавните глави в Ню Йорк.


Това е доста обезсърчаващо – очевидно се играе дипломатически покер или стратегически шах, но изгледите за разрешаване на Сирийската криза, в която толкова милиони бяха изселени от родните си места, а 200-250 хиляди души са загинали от 2011 година насам, са не по-добри, отколкото бяха преди известно време. В някаква стенен са дори и по-лоши, защото след последните ходове на Русия някак си ситуацията става все по-патова

Караджов изрази притеснение от факта, че САЩ продължават да пребивават в една морална яснота срещу кого ще са, но не става ясно за кого са, и обясни:

Тази "стратегическа мъгла" не позволява на Обама да има някакъв ясен и печеливш ход, докато Путин за последните четири-пет дни направи два хода, с които изненада американците – единият беше с изпращането на военни части, самолети и военни танкове, а другият със съобщението, че е постигнато споразумение да се разменя разузнавателна информация с Ирак и с Иран.

Христофор Караджов допълни, че за разлика от американския президент, руският има ясно дефинирана позиция за кого е, в случая в подкрепа на Башар Асад, и поясни:

САЩ нямат добре дефинирана позиция, защото имаме 50 разнопосочни партизански групировки, по-умерени и по-малко умерени, а кого поддържат и кого не САЩ – е пълна мъгла. Това е абсолютен пълен провал за американците.

Когато започна кризата през 2011 година, в Белия дом започнаха да текат едни безкрайни разговори и претегляния кого да подкрепим. Естествено един президент получава многопосочни съвети от генералите и от политическите съветници, от разузнаването и всички тези десетки служби, които са ангажирани във външната политика, но все пак трябва да вземе някакво дефинитивно решение. Обама не го направи дори в изказването си за "червената линия", която не бива да бъде преминавана, а сега, когато се премина, нищо не последва и стана ясно, че фактически САЩ са парализирани, допълни преподавателят от Калифорнийския университет. 

Караджов сподели още, че въпреки шума в Европа, американците не са толкова притеснени от бежанската криза, която някак си минава много далеч от тях, въпреки кадрите, които непрестанно излъчват телевизиите.

Цялото интервю на Силвия Великова с Христофор Караджов чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна